Spółka Ambra poinformowała o zatrzymaniu produkcji gazowanych napojów bezalkoholowych. Powodem radykalnej decyzji ma być brak dostępności dwutlenku węgla.
Oświadczenie spółki
Spółka Ambra to czołowy polski producent, importer i dystrybutor win. Jest producentem zarówno szerokiej gamy produktów winiarskich, jak i gazowanych napojów bezalkoholowych, które stanowią około 10 proc. sprzedaży rocznej grupy. Firma odpowiada za takie marki jak Cin&Cin, Dorato, Fresco, Piccolo oraz Cydr Lubelski.
W oficjalnym komunikacie na temat zatrzymania produkcji spółka poinformowała:
„Dwutlenek węgla jest niezbędny w procesie produkcji gazowanych napojów bezalkoholowych. Aktualny brak dostępności dwutlenku węgla spowodował konieczność zatrzymania produkcji tych napojów. Dysponujemy kilkutygodniowymi zapasami produktów i realizujemy dostawy w miarę ich dostępności. Jednak w przypadku przedłużenia się braków dwutlenku węgla zapasy te wyczerpią się i może dojść do wstrzymania ich sprzedaży".
W poszukiwaniu alternatywnych źródeł
Ambra poinformowała, że weryfikuje możliwości zapewnienia alternatywnych źródeł zaopatrzenia w dwutlenek węgla, a także wprowadza zmiany w procesach produkcyjnych zmierzające do zmniejszenia zapotrzebowania na dwutlenek węgla. Podjęte obecnie działania motywowano następująco:
„Rosnące ceny gazu, jak i innych materiałów i surowców, czy osłabiający się kurs złotego powodują szybki wzrost kosztów produkcji nie tylko Grupy Ambra, ale całej branży spożywczej. Powoduje to konieczność podwyżek cen większości artykułów spożywczych, w tym wina. Nie może to pozostać bez wpływu na nastroje konsumentów i ich gotowość do zakupów. Na tym tle wino jest jednym z produktów stosunkowo mniej wrażliwych na wahania koniunktury".
Anwil wznawia produkcję
PKN Orlen poinformował w poniedziałek, że należąca do niej spółka Anwil zdecydowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych. Anwil pierwotnie 23 sierpnia informował o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych w związku z bezprecedensowym i rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie.
Prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek zwrócił uwagę, że tym samym zostanie również wznowiona produkcja surowego dwutlenku węgla. W opublikowany przez spółkę komunikacie można przeczytać:
„W trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochrony zdrowia w Polsce, pomimo trudnych warunków makroekonomicznych, spółka Anwil podjęła decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych".