Wynajmujesz mieszkanie. Czy masz prawo do dodatku węglowego?

Agnieszka
Newsy
29.08.2022 12:45
Wynajmujesz mieszkanie. Czy masz prawo do dodatku węglowego?

Dodatek węglowy to ostatnio dość głośny temat ze względu na ogromne podwyżki cen ogrzewania. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób zastanawia się na przykład, czy dodatek węglowy przysługuje tylko właścicielom? Czy może także najemca wynajmujący mieszkanie lub dom ma prawdo do otrzymania 3 tysięcy złotych? Wyjaśniamy.

Dodatek węglowy - warunki otrzymania

Zgodnie z założeniami pieniądze będą przysługiwać gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, ogrzewacz powietrza, piecokuchnia, trzon kuchenny, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Warunkiem niezbędnym do otrzymania dodatku węglowego jest wpisanie lub zgłoszenie głównego źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Wynajmujesz dom. Czy masz prawo do otrzymania dodatku węglowego?

Okazuje się, że osoby, które wynajmują nieruchomości ogrzewane wyżej wymienionymi metodami również mogą ubiegać się o zasiłek węglowy. 

W ustawie jest bowiem wymóg zamieszkiwania lokalu. Nie ma więc znaczenia, czy dana osoba jest właścicielem czy najemcą - jeżeli zamieszkuje na stałe dany lokal ogrzewany węglem, ma prawo do zasiłku węglowego jeśli spełnia resztę warunków (deklaracja CEEB). 

 Co więcej, w ustawie przewidującej dodatek węglowy nie ma też wymogu zameldowania w danej nieruchomości.

 

Wynajem mieszkania w bloku. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek węglowy?

 Mieszkańcy bloków ogrzewanych piecem węglowym, zgłoszonym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, mogą starać się o 3 tysiące złotych. Co więcej, należy się on każdemu gospodarstwu z osobna, a nie całemu budynkowi.

W przypadku nieruchomości wielorodzinnych ogrzewanych przez lokalną sieć ciepłowniczą korzystającą z węgla, mieszkańcy również mogą ubiegać się o dodatek do węgla.

Aby otrzymać dodatek węglowy należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, bądź miasta.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną