Rząd przyjął projekt ustawy, która przedłuża działanie tarczy antyinflacyjnej. Oznacza to, że czasowo utrzymane zostaną obniżone stawki VAT.
Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów we wtorkowym komunikacie przekazała:
„Rząd chce wydłużyć działanie Tarczy Antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. To m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Samo tylko utrzymanie obniżonych stawek VAT przez kolejne 2 miesiące spowoduje ubytek dochodów budżetu państwa na poziomie 4,8 mld zł".
Poza wydłużeniem działania tarczy antyinflacyjnej z komunikatu KPRM wynika, że nowelizacja służy np. wyeliminowaniu pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych i niejasności oraz poprawie czytelności przepisów.
Obniżone stawki VAT
Jak wskazano, do końca roku utrzymane zostaną obniżone stawki VAT, co oznacza, że
- podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 5 proc.);
- stawka podatku VAT na gaz ziemny będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.);
- zostanie utrzymana 5-proc. stawka VAT na energię elektryczną (obniżka z 23 proc.) oraz na ciepło systemowe (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.);
- utrzymana zostanie 8-proc. stawka VAT na paliwa silnikowe (obniżka z 23 proc.);
- sprzedaż niektórych paliw zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem handlowym;
- utrzymana zostanie stawka 0 proc. podatku VAT na nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą (obniżka z 8 proc.);
- akcyza na energię elektryczną, niektóre paliwa silnikowe oraz lekki olej opałowy pozostanie na poziomie obniżonym do minimum unijnego.
Zmiany na życzenie podatników
Dodano, że w projekcie proponuje się nowe zapisy, które uproszczą np. realizację obowiązków podatkowych w zakresie PIT (m.in. ułatwienie w systemie e-PIT dotyczące korzystania z ulgi dla rodzin 4+). Podkreślona została rola podatników we wprowadzeniu zmian:
„Nowe rozwiązania uwzględniają postulaty zmian i sygnały pochodzące od podatników, w tym zarówno małych, średnich, jak i dużych podmiotów, organizacji branżowych, społecznych i zawodowych”.