22 sierpnia 2022 r. mija termin na zmianę formy opodatkowania!

Agnieszka

Podatki

22.08.2022 10:17

22 sierpnia 2022 r. mija termin na zmianę formy opodatkowania!

22 sierpnia mija termin zmiany formy opodatkowania. Osoby, które chciałyby przejść z ryczałtu na skalę podatkową muszą zmienić to w swojej deklaracji CEIDG. Komu najbardziej się to opłaca?

Dziś mija termin na zmianę formy opodatkowania!

Skala podatkowa - warto?

Po przejściu na skalę podatkową podatnik będzie mógł między innymi skorzystać z pełnej kwoty wolnej od podatku, czy nie zapłacić podatku od 30 tysięcy złotych. Natomiast po przekroczeniu 120 tysięcy zarobków, będzie zaliczał się już do drugiego progu podatkowego. W przypadku obu tych kwot pod uwagę będzie brana jednak tylko druga połowa roku. Przychód z pierwszej połowy roku będzie rozliczany jeszcze na zasadach ryczałtu.

Korzyści z przejścia na skalę podatkową odczują wszyscy, którzy za drugą połowę roku osiągną przychody do 135 tys. zł (a za cały rok – 270 tys. zł), przy opłacanym dużym ZUS i stawce ryczałtu 17%. 

Skala podatkowa - co tracimy?

Po przejściu na skalę podatkową od połowy roku nie będzie można rozliczać się wpólnie z małżonkiem. Co więcej, podatnik na skali podatkowej nie będzie mógł też korzystać z preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dziecko.

Natomiast będzie mógł korzystać z ulgi prorodzinnej, która gwarantuje obniżenie podatku w wysokości 1112 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000 zł na trzecie i 2700 na czwarte i każde kolejne.

Zmianie ulegnie też składka zdrowotna za lipiec

Okazuje się, że osoby zmieniające formę opodatkowania od połowy roku będą płacić minimalną składkę zdrowotną za lipiec. Dzieje się tak dlatego, że aby obliczyć wysokość składki za lipiec, konieczne jest użycie dochodu za czerwiec. Jest to w tym przypadku niemożliwe, ponieważ podatnik w czerwcu był jeszcze na ryczałcie.

Konieczność złożenia dwóch PIT-ów

Należy też pamiętać, że podatnik zmieni formę opodatkowania za 2022 rok, będzie musiał w 2023 roku złożyć dwa PIT-y: PIT-28 dla ryczałtu i PIT-36 dla skali podatkowej.