Nadal prowadzone są analizy dotyczące przyczyny, która doprowadziła do zjawiska masowego śnięcia ryb w Odrze. W związku z niewyjaśnionymi przyczynami katastrofy ekologicznej Wody Polskie wystosowały apel do Polaków o ostrożność.
Katastrofa ekologiczna na Odrze!
Do zjawiska masowego śnięcia ryb doszło na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Problem pojawił się już na początku lipca w okolicach Oławy. Obejmował jedynie województwo dolnośląskie. Obecnie znacznie się nasilił i działania koordynowane są na obszarze aż pięciu województw.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Zielonej Górze podał do publicznej informacji, że rzeka jest stale monitorowana. Prowadzone są pomiary terenowe i obserwacje. Inspektorzy ochrony środowiska pobrali próbki wody do badań. Prowadzony jest szereg czynności i działań, których celem jest ustalenie przyczyny oraz ograniczenie problemu.
Zastępczyni głównego inspektora ochrony środowiska Magda Gosk poinformowała na konferencji prasowej, że badania prowadzone przez Centralne Laboratorium Badawcze w tej chwili potwierdzają podwyższenie pewnych parametrów fizykochemicznych wody, takich jak natlenienie, pH czy przewodność.
Wody Polskie zaznaczają, że za ustalenie przyczyn ewentualnego skażenia bądź zanieczyszczenia rzeki odpowiada WIOŚ, który w ciągu ostatnich dni wielokrotnie pobierał na różnych odcinkach Odry próbki do badań.
Martwe bobry w Odrze?
Paweł Wita opublikował wpis na Twittrze, w którym poinformował, że skutki tej ekologicznej katastrofy dotknęły także innych zwierząt. Okazuje się, że w Odrze znajdują się także martwe bobry. Do postu dołączone jest zdjęcie.
Do sprawy odniósł się Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. Mężczyzna zapewniał na konferencji, że nie notuje się obumierania innych zwierząt poza rybami.
„ […] nie notuje się obumierania organizmów innych niż ryby. […] Mamy na razie w okolicach Oławy ok. pięciu ton, trwa proces zbierania tych ryb i zbierania informacji”.
Mężczyzna dodał także, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z dopływem substancji zewnętrznej, która spowodowała dotlenienie lub nadtlenienie rzeki.
Okazuje się, że Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie śniętych ryb w Odrze.
Apel do mieszkańców!
W związku z zaistniałą sytuacją Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaapelowało do mieszkańców miejscowości położonych w pobliżu Odry oraz turystów o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej. Ostrzeżenie dotyczy także zwierząt pod opieką właścicieli.
Ponadto zaapelowano, aby nie łowić ryb w rzece oraz nie przygotowywać z nich posiłków.