Wakacje 2022: Internauci odsprzedają bony turystyczne! Ministerstwo ostrzega!

Martyna P.
Newsy
11.08.2022 9:56
Wakacje 2022: Internauci odsprzedają bony turystyczne! Ministerstwo ostrzega!

Pod koniec września kończy się termin na wykorzystanie bonu turystycznego. Okazuje się, że w Internecie znajduje się bardzo dużo ogłoszeń z ofertami odprzedania bonów w atrakcyjnej cenie. Proceder jest bardzo popularny, ale niezgodny z prawem.

Nielegalny proceder

Należy przypomnieć, że bon pozwala na zrealizowanie płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka. Ustawodawcy podkreślają, że przyjmowanie płatności bonem za towary lub inne usługi jest nielegalne. Ponadto dla osób stosujących takie praktyki przewidziana jest kara do trzech lat pozbawienia wolności.  

Do Polskiej Organizacji Turystycznej wysyłanych jest wiele informacji o niezgodnych z prawem próbach obrotu bonami turystycznymi. Do sprawy odniósł się Przemysław Marczewski, rzecznik prasowy POT.

„Głównie chodzi o próby sprzedaży i kupna bonu za pośrednictwem portali społecznościowych, a także oferowania gotówki za bon przez podmioty realizujące usługi niezgodnie z ustawą” – wyjaśnia mężczyzna.  

 

„Sprzedam bon turystyczny za 200 złotych”

Ogłoszenia o chęci odsprzedania bonu zamieszczane są na portalach sprzedażowych i w mediach społecznościowych. Po zmieszczeniu jednego z nich rozpoczęła się burzliwa dyskusja między Internautami.

Jego treść zawierała informacje, że ogłoszeniodawca nie ma możliwości wykorzystania bonu i chętnie odsprzeda go za 200 złotych. Widniała także informacja zachęcająca do kontaktu poprzez prywatną wiadomość.

Treść ogłoszenia podzielił Internautów. Niektóre osoby pisały w komentarzach, że proceder odsprzedania bonu jest niezgodny z prawem, a za bon można kupić dziecku zabawki (jeśli nie ma możliwości wyjazdu). Publikowano nawet dane sklepów zabawkowych , w których można zrealizować płatność.

Znalazły się także osoby, które informowały, że zarówno zakup zabawek, jak i spieniężenie bonu są nielegalne.

Zdjęcie Bon Turystyczny 2022: Internauci odsprzedają bony! Ministerstwo ostrzega! #1

Redukcja szarej strefy w turystyce

Okazuje się, że branża turystyczna informuje o zmniejszeniu liczby firm działających w szarej strefie. Polska Organizacja Turystyczna przedstawiła informacje, które wskazują, że w jednej z gmin turystycznych liczba nowych podmiotów, które pojawiły się w oficjalnych ewidencjach, wzrosła o 30%. Zjawisko to uważane jest za pozytywny skutek uboczny bonów.  

 

Ministerstwo przestrzega przed oszustami

Resort informuje, że zdarzają się oszustwa związane z odsprzedażą bonów turystycznych. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju opublikowało komunikat z ostrzeżeniem. W jego treści czytamy:

„Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy, żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa”.

 

Bon turystyczny – krótkie przypomnienie

Bon turystyczny został wprowadzony w 2020 roku. Celem tego dodatku finansowego jest wsparcie branży turystycznej i polskich rodzin.

Bon turystyczny przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez niego 18 roku życia. Świadczenie wynosi 500 złotych.

Bon aktywuje się na indywidualnym koncie w serwisie PUE ZUS. Po aktywności otrzymuje się kod płatności, za pomocą którego można uregulować należności.

Listę podmiotów, które akceptują płatność bonem, prowadzi Polska Organizacja Turystyczna. Wyszukiwarkę podmiotów akceptujących bon turystyczny znajdziecie TUTAJ.

Ważne!

Ze świadczenia tego można skorzystać bez względu na poziom dochodów.

Bon turystyczny ma formę elektroniczną. Nie ma możliwości wymiany go na gotówkę lub przeniesienia jego wartości na konto bankowe.

Bon turystyczny można wykorzystać do końca września 2022 roku.

Zdjęcie Bon Turystyczny 2022: Internauci odsprzedają bony! Ministerstwo ostrzega! #2