Okazuje się, że urzędnicy zaobserwowali masowe zjawisko związane z deklaracjami CEEB. Polacy złożyli dokumenty do Centralnej Bazy Emisyjności Budynków, a teraz je zmieniają. Wszystko po to, aby uzyskać dopłatę do węgla. Sprawie przyjrzał się „Dziennik Gazeta Prawna”.
Kilka słów przypomnienia o deklaracji CEEB
Centralna Baza Emisyjności Budynków (CEEB) to ewidencja, która zawiera informacje o źródłach ogrzewania budynków. Baza ta powstała, aby pomóc w walce z kopciuchami, poprawić jakość powietrza i walczyć ze smogiem.
Deklarację CEEB mają obowiązek złożyć właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajdują się źródła ciepła.
Przypomnijmy, że dla źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r., deklaracje należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku.
Okazuje się, że niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie podlega pod karę grzywny zgodnie z Kodeksem Wykroczeń.
Osoby, które nie przesłały deklaracji i chcą uchronić się przed karą grzywny, muszą niezwłocznie wysłać dokument oraz dołączyć do niego tzw. czynny żal z wyjaśnieniem.
Szczegółowe informacje o CEEB i wzór wniosku znajdziecie TUTAJ.
Dodatek węglowy 3 tysiące
Ceny węgla osiągają bardzo wysokie wartości. Niebawem Polacy będą mogli skorzystać z dopłat do surowców.
Ustawa o jednorazowym dodatku węglowym jest kierowana do właścicieli gospodarstw domowych, którzy ogrzewają domy piecami na paliwa stałe.
Ustawa została uchwalona przez Sejm RP i trafiła do Senatu. Wyższa izba parlamentu ma zająć się projektem już 3 sierpnia.
Projekt powstał z myślą o m. in energetycznie najuboższych gospodarstwach. Dodatek ma pokryć części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału.
Dodatek kierowany jest do właścicieli gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest:
- kocioł na paliwo stałe;
- kominek;
- koza;
- ogrzewacz powietrza;
- trzon kuchenny;
- piecokuchnia;
- kuchnia węglowa;
- piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
Dodatek jest jednorazową wypłatą w wysokości 3 tys. złotych.
Chcą dopłat do węgla – edytują deklaracje!
Warunkiem skorzystania z rządowego wsparcia jest dokonanie zgłoszenia źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).
Konieczne jest otrzymanie odpowiedniego wpisu oraz dokumentu potwierdzającego.
Okazuje się, że wiele osób postanowiło edytować swoje złożone już deklaracje, aby dostać jednorazową wypłatę 3 tys. złotych.
Ministerstwo podkreśliło, że informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Jednak urzędnicy mają związane ręce, gdyż na chwilę obecną nie posiadają odpowiednich narzędzi i możliwości weryfikowania danych.
Ponadto w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków brakuje rozróżnienia na to, które źródło ogrzewania jest główne.
Urzędnicy informują, że obserwują masowe zjawisko edytowania deklaracji CEEB.