Lista leków po których nie wolno się opalać!

Patrycja

Zdrowie

25.07.2022 11:40

Lista leków po których nie wolno się opalać!

Niektóre preparaty mogą sprawić, że nasza skóra będzie bardziej wrażliwa na promienie słoneczne. Przed wakacyjnym opalaniem warto dowiedzieć się, które substancje mogą być przyczyną fotodermatoz, czyli chorób prowokowanych przez słońce.

 

Zdjęcie Sprawdź po jakich lekach i preparatach ziołowych najlepiej unikać słońca! #1

Po przyjęciu konkretnej substancji i kontakcie ze słońcem na skórze mogą pojawić się dwa rodzaje zmian:

Odczyny fotoalergiczne – mające postać rumienia, grudek, a także bolesnych pęcherzyków, które znikają po odstawieniu leku. Zmiany te pojawiają się zazwyczaj po dwóch dniach od ekspozycji na promieniowanie UV i nie zawsze w miejscach, które były opalane. Objawy można łagodzić lekami przeciwhistaminowymi i preparatami z glikokortykosteroidami, jednak zazwyczaj znikają samoistnie po dwóch dniach od wystąpienia.

Odczyny fototoksyczne –przypominają oparzenie słoneczne, towarzyszą im pęcherze, zaczerwienienie, obrzęk i nadwrażliwość na dotyk. Objawy te występują w miejscach odsłoniętych i wystawionych na słońce, znikają zwykle po odstawieniu leku i zaprzestaniu opalania się, ale mogą pozostać po nich ciemniejsze przebarwienia.

Zdjęcie Sprawdź po jakich lekach i preparatach ziołowych najlepiej unikać słońca! #2

Jakie preparaty najczęściej wywołują zmiany na skórze?

Leki przeciwalergiczne

Nadwrażliwość na słońce może powodować ceteryzyna, loratadyna i prometazyna.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne wywołuje ibuprofen, ketprofen, naproksen, diklofenak, metamizol i indometacyna.

Leki kardiologiczne

Należy być ostrożnym przy zażywaniu leków stosowanych w nadciśnieniu i  chorobach układu krążenia takich jak propranolol, atenolol, bisoprolol, furosemid, amiodaron, chinidyna, kaptopryl i rosuwastatyna.

Leki przeciwgrzybicze

Maści i kremy o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwpasożytniczym takie jak ketokonazol, terbinafina, itrakonazol i chlorochina.

Leki przeciwtrądzikowe i przeciwłupieżowe

Na słońce powinniśmy uważać, stosując preparaty, które w swoim składzie zawierają dziegieć sosnowy.

Leki dermatologiczne

Lepiej ograniczyć kontakt ze słońcem, jeśli stosujemy leki z klikokortykosteroidami, kwasem azelinowym, salicylowym i migdałowym, a także witaminą A, antybiotykami, i nadtlenkiem benzoilu.

Leki neurologiczne

Leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, uspakajające, przeciwpsychotyczne i stosowane w leczeniu padaczki mogą sprzyjać powstawaniu podrażnień skóry. Należy szczególnie uważać, jeśli przyjmujemy amitryptylinę, perazynę, doksepinę, haloperidol, promazynę, prometazynę, karbamazepiny i feytoiny.

Zdjęcie Sprawdź po jakich lekach i preparatach ziołowych najlepiej unikać słońca! #3

Leki przeciwcukrzycowe

Leki stosowane w leczeniu cukrzycy, które mogą powodować reakcje fototoksyczne lub fotoalergiczne to metformina i glipizyd.

Antybiotyki i sulfonamidy

Szczególnie antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina, ciprofloksacyna i lewofloksacyna, azytromycyna mogą powodować reakcję skórną. Fotodermatoza może pojawić się również po stosowaniu sulfonamidów zawierających sulfametoksazol i trimetoprim.

Leki hormonalne

Należy zrezygnować z opalania, jeśli stosujemy hormonalną terapię zastępczą, antykoncepcję czy przyjmujemy estrogeny.

Leki sterydowe

Opalanie jest przeciwwskazane podczas stosowania leków sterydowych zawierających prednizon oraz metyloprednizolon.

Zioła i rośliny lecznicze

Wszelkiego rodzaju preparaty zawierające dziurawiec, nagietek, rumianek, krwawnik, arnikę, arcydzięgiel, lubczyk i seler uwrażliwiają skórę na słońce. Opalania lepiej unikać także przy stosowaniu preparatów, które mają w swoim składzie olejek lawendowy, z drzewa herbacianego i bergamoty.

Cytostatyki

Przeciwwskazaniem do opalania jest stosowanie każdej terapii nowotworowej, podczas której skóra jest szczególnie wrażliwa na uszkodzenia.