Ile prądu zużywa pompa ciepła?
Podobno pompa ciepła to jeden z najtańszych sposobów ogrzewania domu. Sprawdzamy, ile energii zużywa pompa ciepła!
Ekologiczne ogrzewanie domu
Dziś coraz więcej osób stawia na ekologię również pod względem ogrzewania domu. Najczęściej osoby decydują się na zamontowanie pompy ciepła, która jest rozwiązaniem ekologicznym i nie wymaga dużej reorganizacji grzewczej w domu. Co więcej, istnieją obecnie trzy programy, z których można się starać o dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła.
Pompa ciepła
Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera ciepło z wnętrza ziemi i dzięki specjalnym rurom wydobywa je na zewnątrz i ogrzewa nim dom. W zależności od potrzeb można zdecydować się na pompę ciepła gruntową lub powietrzną. Pompa ciepła, aby jednak działać, potrzebuje prądu i wiele osób zastanawia się, czy faktycznie jest to tańszy sposób od np. ogrzewania domu peletem.
Zapotrzebowanie na energię elektryczną
W zależności od tego, jak wydajna jest pompa ciepła oraz tego, jaki metraż ma ona ogrzać, można wyliczyć, ile energii będzie ona potrzebować do ogrzania domu. Na zapotrzebowanie na energię cieplną wpływa również to, na jakim poziomie znajduje się termomodernizacja budynku oraz czy jest klimatyzacja i wentylacja w domu. Znaczenie ma również to jaki poziom ciepła ma być w domu oraz to, w jaki sposób jest on ogrzewany. Można w tym wypadku postawić na tradycyjne grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy wentylację mechaniczną z rekuperacją. Aby wyliczyć średnie zużycie energii elektrycznej w przypadku pompy ciepła należy wziąć pod uwagę dwa ważne parametry, czyli efektywność grzewczą COP oraz współczynnik SCOP.
Współczynnik efektywności COP
Współczynnik efektywności COP to wskaźnik, który pokazuje, ile średnio energii zużyło dane urządzenie w stosunku do tego, ile jej oddało. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym mniej energii potrzebuje pompa do pracy. Najczęściej pompy ciepła mają ten wskaźnik na poziomie od 3,5 do 5,5, co oznacza, że pompa z każdej 1 kWh wytarza od 3,5 do 5,5 kWh energii cieplnej. Przy wyliczaniu zużycia zostanie przyjęty wskaźnik COP na poziomie 4.0.
Efektywność SCOP
Efektywność SCOP to wskaźnik, który informuje nas, jaki jest średni poziom zużycia energii w cały okresie grzewczym lub w całym roku. Jeśli wykorzystuje się przez cały rok energię do podgrzewania wody, to również ma znaczenie przy wyliczaniu tego wskaźnika. Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła jest wiec wynikiem dzielenia zapotrzebowania energetycznego przez wskaźnik efektywności COP.
Wydajność pomp powietrznych
Aby wyliczyć, jakie jest zużycie prądu w przypadku powietrznej pompy ciepła, należy dokonać założenia, że współczynnik COP wynosi 3,0, a pompa ciepłą ma sprawność na poziomie 300%. W przypadku domów, które mają zapotrzebowanie energetyczne na poziomie rzędu 70 kWh/m kw./rok, to średnioroczne zużycie energii będzie wynosiło 2 330 kWh dla domu o powierzchni 100 m kw., 2 800 kWh dla domu do 150 m kw. oraz 3 500 kWh w przypadku domów o powierzchni 200 m kw. Przy zapotrzebowaniu w granicach 90 kWh/m kw./rok, pompa powietrzna będzie pobierała 3 000 kWh (w przypadku domu 100 m kw.), 3 600 kWh (w przypadku domu o powierzchni 150 m kw.) lub 4 500 kWh (gdy dom będzie miał 200 m kw.) Chcąc poznać, jaki jest średni koszt ogrzewania domu przez powietrzną pompę ciepła, wystarczy wartości te pomnożyć przez stawkę prądu z sieci.
Wydajność pomp gruntowych
W przypadku gruntowej pompy ciepła, przyjęto, że współczynnik COP wynosi 4,0, a pompa ma sprawność na poziomie 400%.Jeśli zapotrzebowanie energetyczne budynku jest na poziomie 70 kWh/m kw./rok, to średnie zużycie energii elektrycznej wynosi od 1 750 kWh, gdy dom ma powierzchnię 100 m kw., po 2 625 kWh w przypadku gdy, dom ma 200 m kw powierzchni. Jeśli natomiast dom ma zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 90 kWh/m kw./rok to pompa będzie potrzebowała 2 250 kWh w przypadku domu o powierzchni 100 m kw, 2 700 kWh przy powierzchni 150 m kw. lub 3 375 kWh w przypadku domu o powierzchni 200 m kw.