Program węgiel plus. Jakie warunki należy spełnić?

Ewelina

Dom

20.06.2022 12:05

Program węgiel plus. Jakie warunki należy spełnić?

Ceny opału w ostatnim czasie poszybowały w górę. Za niedługo węgiel, brykiet i pellet będzie można kupić taniej, jednak bardzo mało wystarczy, aby nie dostać pomocy. Co z osobami, które już teraz zakupiły opał na zimę? Co trzeba zrobić, aby skorzystać z programu Węgiel plus?

Ceny węgla biją rekordy

Rosnąca inflacja odbija się niemal na wszystkich gałęziach gospodarki. Ceny opału również poszybowały w górę, bo za tonę węgla już teraz trzeba zapłacić niemal 4 tysiące złotych. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę kolejne kraje zaczęły wprowadzać embargo na rosyjskie surowce, a co za tym idzie zapasy zaczęły się kurczyć, a ceny rosnąć wraz ze wzrostem zainteresowania zakupem opału wcześniej. Choć rząd już od jakiegoś czasu zachęcał do wstrzymania się z zakupem węgla, to zainteresowanie i tak było spore.

Wiele wskazuje na to, że już niebawem będziemy mogli kupić opał za cenę nieprzekraczającą 996,60 zł, jednak będzie trzeba spełnić kilka istotnych warunków. Jak się również okazuje osoby, które kupiły węgiel, pellet lub brykiet jeszcze przed wprowadzeniem programu Węgiel plus nie mają co liczyć na rekompensaty ze strony państwa.

Co zrobić, aby otrzymać pomoc?

1.Wpis do rejestru

Po pierwsze chcąc skorzystać z rządowej pomocy programu Węgiel plus trzeba będzie wpisać się do rejestru. Zgłoszenie będzie można wypełnić online bądź w placówkach Poczty Polskiej. System, który dopiero ma powstać i ruszyć w połowie wakacji będzie powiązany z bazą PESEL

"Potrzeba stworzenia tego rozwiązania wynika z bieżącej sytuacji na rynku paliw stałych i zapewnieniem ich skutecznej dystrybucji dla gospodarstw domowych"- brzmi uzasadnienie projektu ustawy.

Zdjęcie Program węgiel plus. Jakie warunki należy spełnić? #1

2.Zarejestrowany piec

Osoby chętne do skorzystania z programu Węgiel plus wcześniej muszą mieć zarejestrowany swój piec w Centralnej Ewidencji Budynków. Warto podkreślić, że nie dotyczy to tylko osób chętnych do skorzystania z pomocy rządowego programu plus. Do 30 czerwca rejestracja jest obowiązkowa dla wszystkich gospodarstw domowych używających własnego opału. Jeżeli tego nie zrobimy, grozi kara w wysokości 500 zł.

Dodatkowo w skupie będzie trzeba okazać oświadczenie oraz dokument poświadczający o wpisie do CEEB.

3.Sztywne limity opału

Projekt zakłada również, że na jedno gospodarstwo domowe będzie możliwy zakup trzech ton węgla po sztywnej cenie. Nie dotyczy to tylko węgla, ale również brykietu i pelletu. Wpis do bazy ma kontrolować, czy dane gospodarstwo nie kupiło więcej opału niż jest to dozwolone.

4.Cena opału nie może być wyższa niż 996,60 zł

Węgiel z rządowego programu będzie można nabyć w składach, które wyraziły chęć wzięcia udziału w programie Węgiel plus. Dodajmy, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się sprzedawać opał w cenie narzuconej przez rząd, mogą liczyć na dopłatę w wysokości 750 zł za tonę. Cena jednak nie może przekraczać narzuconej kwoty.

Jak również wspominaliśmy, osoby, które zdecydowały się na zakup opału przed wejście w życiu programu Węgiel plus, nie będę mogły liczyć na zwrot pieniędzy, kiedy ustawa wejdzie w życie. Rząd już od jakiegoś czasu apeluje o wstrzymanie się z zakupem opału, dlatego też koszta nie będą zwracane. Program ma wejść w życie w połowie wakacji, tak aby Polacy zdążyli kupić opał przed nadejściem zimy.