Cała kara za Turów potrącona z  funduszy europejskich dla Polski!

Justyna
Newsy
09.06.2022 20:59
Cała kara za Turów potrącona z  funduszy europejskich dla Polski!

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jakiś czas temu nałożył na Polskę kary dzienne w dwóch sprawach. Teraz regularnie są one potrącane z funduszy dla naszego kraju.

Spór w sprawie kopalni Turów

Pierwsza kara dotyczy polsko-czeskiego sporu w sprawie kopalni Turów. Kary w wysokości pół miliona euro dziennie były naliczane od 20 września 2021 do 3 lutego 2022 roku. Licznik przestał bić dopiero, gdy doszło do zawarcia polsko-czeskiego porozumienia w sprawie kopalni i wycofania skargi przez rząd w Pradze z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 Jak podają korespondencji TVN w Brukseli ostatnie potrącenie kar nastąpiło 31 maja i na tym sprawa się kończy, więc wszystkie należności już zostały ściągnięte z funduszy dla Polski. Oznacza to zatem, że mimo zapowiedzi polskiego rządu o niepłaceniu kar za Turów, Polska oddała już wszystkie należne 68,5 mln euro (w przeliczeniu ponad 300 mln zł).

Kary w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Druga sprawa dotyczy kary za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej latem 2021 roku zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę miliona euro dziennie.

Kary naliczane są od 3 listopada. Na 9 czerwca jest to 219 dni, co równa się 219 milionom euro (ponad 1 mld zł). Dotychczas w tej sprawie Komisja wystawiała wezwania do zapłaty na sumę 174 miliony euro, z czego 111 milionów euro (ok. 508 mln zł) zostało już potrącone ze środków dla Polski.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej

W czwartek Sejm odrzucił 23 z 29 poprawek senackich do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Poparcia nie zyskały wszystkie kluczowe poprawki dotyczące m.in. unieważnienia orzeczeń likwidowanej Izby Dyscyplinarnej. Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną