Wybuch pandemii koronawirusa sprawił, że wiele firm zdecydowało się na umożliwienie swoim pracownikom pracy zdalnej. Co ciekawe, gdy sytuacja związana z wirusem się uspokoiła, duża część firm pozostawiła dać pracownikom wybór - przychodzenie do biura albo pracowanie zdalne. Obecnie więc wielu pracowników może wykonywać swoją pracę nie będąc w biurze.
To skłoniło rządzących do mocniejszego uregulowania prawnego kwestii związanych z pracą zdalną, szczególnie jeśli chodzi o osoby zatrudnione na etat.
To koniec pracy zdalnej z dowolnego miejsca?
Osoby pracujące jako freelancerzy lub osoby z własną działalnością gospodarczą mogą wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca - nie obejmują tego bowiem przepisy Kodeksu pracy.
Inaczej jest jednak w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę. Ten rodzaj zatrudnienia jest dość szczegółowo opisany w Kodeksie. Teraz jeszcze dojdą reformy Kodeksu pracy, które nakażą pracownikowi wskazanie jednego miejsca (np. zamieszkania), z którego wykonywane są jego obowiązki.
Jeśli więc pracownik wskaże jako miejsce swojej pracy swoje mieszkanie, nie będzie mógł pracować np. z kawiarni. Chyba, że ponownie wskaże na umowie kawiarnię jako swoje miejsce pracy. Co więcej, będzie to wymagało zgody od pracodawcy.
Są jednak pewne plusy reformy Kodeksu pracy dla pracowników
Okazuje się, że nowe przepisy nałożą na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi sprzętu do wykonywania pracy zdalnej lub wypłacenia ekwiwalentu za korzystanie z prywatnego sprzętu w tym koszty za prąd czy internet.
Badania trzeźwości pracownika
Nowe przepisy dadzą też pracodawcy możliwość skontrolowania trzeźwości swoich pracowników na etacie. Co ciekawe, prawdopodobnie będzie to dotyczyło także pracowników pracujących zdalnie.
Co prawda nowe przepisy nie oznaczają, że pracodawca będzie mógł sprawdzać trzeźwość pracownika w dowolnym momencie; kontrola będzie mogła zostać wprowadzona, o ile stanie się to konieczne do zapewnienia ochrony życia lub zdrowia pracowników, innych osób, a także – ochrony mienia.
Jest to jednak szeroka gama możliwości, więc w praktyce pracodawca będzie mógł sprawdzić obecność alkoholu czy narkotyków w każdym momencie.