Z komunikatu Parlamentu Europejskiego wynika, że we wtorek doszło do porozumienia w sprawie wspólnej ładowarki dla wszystkich telefonów komórkowych oraz innych małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych.
Cele ujednolicenia systemu ładowania urządzeń
Głównym celem wprowadzenia zmian jest dążenie do redukcji ilości elektroodpadów.
Ponadto nowe przepisy mają ułatwić codzienne funkcjonowanie konsumentów, gdyż nie będą oni musieli dopasowywać odpowiedniej końcówki ładowarki do każdego urządzenia osobno.
Parlament Europejski podał dane, z których wynika, że każdego roku wyrzucanych jest około 11 tysięcy ton elektrośmieci. Ponadto europosłowie szacują, że konsumenci na zmianach zaoszczędzą do 250 mln euro rocznie.
Badania Komisji Europejskiej z 2018 roku wskazują, że tylko 29% telefonów miało złącze USB-C, 21% złącze Lightning. Wiele ładowarek sprzedawanych z nowymi telefonami posiadało złącze USB micro-B.
Wspólna ładowarka dla wszystkich urządzeń
Okazuje się, że w ramach porozumienia ustalono, że do jesieni 2024 roku USB typu C stanie się wspólnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych sprzedawanych w krajach Unii Europejskiej.
Do tych przepisów będzie musiała dostosować się również firma Apple. Przypomnijmy, że do tej pory firma Apple wyposażała smartfony w port Lightning. Firma do tej pory nie była przychylna ujednoliceniu ładowarek. Dlatego pojawił się ostatecznie pomysł zmiany prawa i odgórnego nakazu sprzedaży urządzeń z ujednoliconym standardem.
Kabel USB C stanie się standardem na terenie całej Unii Europejskiej. Dodajmy, że standard ten dostępny jest na rynku od 2014 roku.
Kolejnym etapem będzie formalne zatwierdzenie porozumienia i opublikowanie przepisów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Po wprowadzeniu zmian w życie telefony komórkowe, laptopy, tablety, e-czytniki, słuchawki douszne, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki będą musiały być wyposażone w port USB typu C – niezależnie od producenta sprzętu.
Warto dodać, że nowe przepisy nie będą miały zastosowania do produktów już wprowadzonych na rynek.
UE zapewnia, że producenci będą mieli 40 miesięcy od dnia wprowadzenia regulacji w życie na dostosowanie się do nowych przepisów. Będzie to tzw. okres przejściowy.
Nowy telefon bez ładowarki w zestawie?
Jak podaje portal politykabezpieczeństwa. pl druga część projektu to rozdzielenie zakupu produktu od ładowarki.
Po wprowadzenia tych przepisów telefony nie będą sprzedawane w komplecie z ładowarkami. Konieczne będzie ich dokupienie.
Głównym założeniem jest redukcja elektośmieci. Konsumenci uważają jednak, że będzie to zarabianie na ładowarkach, gdyż wiele z nich jest bardzo awaryjnych.
Co sądzicie o tych przepisach?