Koniec pracy zdalnej poza domem? Rząd szykuje poważne zmiany

Agnieszka
Newsy
26.05.2022 10:36
Koniec pracy zdalnej poza domem? Rząd szykuje poważne zmiany

 Rząd przyjął jakiś czas temu bardzo szczegółową nowelizację kodeksu pracy. Prace nad nowymi przepisami jeszcze trwają, jednak już teraz wiadomo, że dużą uwagę poświęcono pracy zdalnej. Co się zmieni? Lista nowych zasad jest dość długa.

Zdjęcie Koniec pracy zdalnej poza domem? Rząd szykuje poważne zmiany #1

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej

Jak pisze “Rzeczpospolita”, nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej wprowadzają między innymi możliwość prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników pracujących z domu. Co więcej, przepisy te dotyczyć będą także osób zatrudnionych na kontraktach. 

Zakazane będzie także spożywanie narkotyków w czasie pracy zdalnej. To jednak nie koniec nadchodzących zmian.

Zakaz spożywania niektórych leków na receptę 

W projekcie nowych przepisów znalazła się też zapis o zakazie spożywania benzodiazepin. Zostały one bowiem zakwalifikowane jako narkotyki. Są to silne leki, które wykorzystywane są nielegalnie jako narkotyki. Dla niektórych osób są one jednak niezbędne do normalnego funkcjonowania i przepisywane są przez lekarza z odpowiednią dawką.

Eksperci zwracają więc uwagę na fakt, że pracodawca nie ma przecież dostępu do informacji na temat stanu zdrowia i przyjmowanych przez pracownika leków. Może więc dojść do wielu nieporozumień, a nawet zwolnienia z pracy, gdy pracownik zostanie przyłapany na spożywaniu “zakazanych” przez ustawę leków.

Zakaz pracy zdalnej poza domem?

Rząd przy okazji chce też zakazać pracy zdalnej poza domem, na przykład w kawiarni. Może się więc okazać, że nie będzie można już udać się z komputerem na działkę, czy do kawiarni. 

Pojawiają się jednak głosy, że dobrym rozwiązaniem mogłoby być wskazanie pracodawcy stałego miejsca pracy zdalnej  i ustalić wtedy, czy będzie to dom, czy jakieś inne miejsce. 

Szef nie będzie też mógł odmówić pracy zdalnej kobietom w ciąży, rodzicom dzieci do 4. roku życia czy pracownikom opiekującym się osobą z niepełnosprawnością.

– Pracodawcy świetnie poradzili sobie w okresie pandemii. Pomimo braku regulacji potrafili stworzyć pracownikom środowisko pracy i często wewnętrznie regulowali kwestie pracy zdalnej. Natomiast w obliczu braku konkretnych przepisów pojawiło się wiele pytań – powiedziała agencji informacyjnej Newseria Biznes Karolina Schiffter, adwokat, partner w kancelarii PCS Littler.

– Jednym z takich obszarów, który wymaga pilnej interwencji i regulacji ustawodawcy, jest przede wszystkim BHP. Obecne przepisy absolutnie nie są dostosowane do pracy zdalnej i było to jedno z większych wyzwań pracodawców – dodała.