Stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego jest skomplikowaną procedurą. Proces ten jest przeprowadzany przez trybunał kościelny. Koszt takiego procesu uzależniony jest od kilku czynników tj. ustalenia danej kurii, czy korzystanie z porad prawnika. Ile pieniędzy musimy przeznaczyć, aby uzyskać stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego?
Na wstępie należy podkreślić, że w Kościele katolickim nie można uzyskać rozwodu, czy unieważnienia małżeństwa.
Istnieje jedynie możliwość stwierdzenia nieważności ślubu kościelnego w momencie jego zawierania.
Stwierdzenie nieważności stosunku małżeńskiego można uzyskać na podstawie wielu powodów, które dzieli się na 3 grupy: przeszkody zrywające, brak formy kanonicznej, wady zgody małżeńskiej.
Najczęściej osoby decydujące się na stwierdzenie unieważnienia ślubu kościelnego powołują się na przesłanki z drugiej grupy tj. problemy psychiczne, zawieranie małżeństwa pod warunkiem, przymus i bojaźń, podstęp przy zawieraniu małżeństwa, poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich, symulacja.
Powodem może być też fakt, że jeden z małżonków po ślubie nie chce mieć dzieci.
Aby ubiegać się o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego, należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu biskupiego.
Jaki jest koszt stwierdzenia nieważności ślubu kościelnego?
Koszt takiego procesu zależny jest od kilku czynników i danej sytuacji. Niektóre kurie wymagają uiszczenia opłaty wstępnej przy składaniu wniosku. Jest to koszt około 100-300 złotych.
Okazuje się, że czasem może być potrzebna konsultacja psychologiczna i wydanie przez niego opinii. Są to koszty rzędu od 350 do 500 złotych.
Kolejnym etapem jest proces w sądzie biskupim. W tym momencie trzeba się przygotować na koszty sądowe, które wynoszą zazwyczaj od 1500 do 2000 złotych.
Kwoty te jednak nie podlegają pod konkretne normy Episkopatu, mogą znacznie się różnić w konkretnych kuriach. Prawo kanoniczne nie narzuca żadnych odgórnych zaleceń w tej sprawie.
Można więc stwierdzić, że całkowite koszty stwierdzenia nieważności ślubu kościelnego to od 2 do 4 tysięcy złotych.
Ponadto można skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże w załatwieniu sprawy. Jednak wiąże się to z dodatkowymi wysoki kosztami. Radcy prawni zwykle za tego typu sprawy pobierają opłatę „za sprawę”, a nie za godzinę.
Warto dodać, że koszty te można rozłożyć na raty. Jeśli małżonków nie stać na uiszczenie całości opłaty, jej znacząca część często podlega umorzeniu.