Latające po domu muchy są udręką dla wielu osób, szczególnie w okresie letnim. Osoby nieposiadające w oknach moskitier mogą samodzielnie wykonać skuteczne pułapki. Jak się do tego zabrać? Co będzie nam potrzebne? Jak zrobić skuteczny wabik na muchy używając tanich, łatwo dostępnych produktów? Czy można zastosować ekologiczne rozwiązania?
Na wstępie należy podkreślić, że muchy nie gryzą. Są jednak bardzo uciążliwe i uprzykrzają swobodne funkcjonowanie i biesiadowanie w domu, czy na tarasie. Ponadto przenoszą niebezpieczne dla człowieka patogeny, gdyż prowadzą niehigieniczny tryb życia.
Dzięki prostym trikom możemy uwolnić się od irytującego bzyczenia…
Woda i cukier
Najprostszym wabikiem jest woda z dodatkiem cukru. Potrzebna będzie plastikowa butelka przecięta na 1/3 jej wysokości. Należy wypełnić ją wodą – około 5 łyżek i dodać 2 łyżeczki cukru. Następnie górną część butelki należy umieścić w dolnej części do góry nogami, aby odciąć owadom drogę ucieczki.
Banan i cukier
Kolejnym skutecznym wabikiem jest połączenie banana i cukru. Potrzebna będzie przecięta butelka tak jak w wabiku wyżej. Należy ją uzupełnić rozdrobnionym miąższem banana z cukrem. Warto dodać, że wabik ma specyficzny zapach, który niektórym może przeszkadzać. Wymaga on również częstej kontroli i wymiany banana na świeżego. Wabik taki będzie idealny również na muszki owocówki.
Piwo, cukier, płyn do naczyń
Zaskakującym rozwiązaniem jest wabik z wykorzystaniem piwa. Potrzebna będzie tak samo przygotowana butelka, jak wyżej. Umieszczamy w niej piwo (100 ml) z dodatkiem dwóch łyżeczek cukru oraz łyżeczką płynu do naczyń.
Patenty na muchy na tarasie
Ciekawym rozwiązaniem na muchy latające na zewnątrz jest foliowy woreczek z monetami i wodą. Monety zalane wodą umieszczamy w woreczku. Tak przygotowany wabik wieszamy na tarasie.
Popularnym sposobem jest użycie klasycznego lepa na muchy. Jego zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne.
Możesz wybrać też eklektyczne pułapki na muchy
Eklektyczne pułapki na muchy są rozwiązaniem, które możemy zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nie jest to ekologiczna metoda, ale cechują ją wysoka skuteczność.
Lampy owadobójcze
Lampy owadobójcze swoje działanie opierają na promieniowaniu UV. Światło przyciąga owady, a specjalne wiatraczki napędzane silnikami wciągają owady do wnętrza lampy. Istnieją nawet lampki nocne, które dodatkowo mają wbudowaną opcję przyciągania niechcianych owadów. Stosowane są do walki z muchami, komarami, ćmami, czy osami. Warto dodać, że metoda ta jest bezpieczna dla zwierząt domowych oraz ludzi. Lampy owadobójcze zazwyczaj nie pobierają dużej ilości prądu, dlatego nie należy martwić się o podniesione rachunki.
Inne metody
Możemy skorzystać też z rozwiązań tj. opryski, proszki, spray i trutki na muchy, zamgławiacze i foggery. Dostępne są także elektrofumigatory – czyli urządzenia do kontaktu wykorzystujące płyn lub wkład owadobójczy.
Jakie metody najlepiej sprawdzają się u Was?