Przysługująca przerwa w pracy może mieć różną formę w zależności od rodzaju wykonywanej pracy czy dodatkowych uprawnień pracowniczych. Oczywiście za przerwę pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. Podstawowym przepisem regulującym tę kwestię jest art. 134 Kodeksu Pracy. Dziś opiszemy jaki czas przerwy przewiduje Kodeks Pracowniczy w poszczególnych przypadkach.
Standardowa przerwa w pracy
Kodeks Pracy przewiduje 15-minutową przerwę dla pracowników, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Warto dodać, że przerwa wliczana jest do czasu pracy.
W przypadku pracownika młodocianego przerwa wynosi 30 minut i jest przyznawana już po przepracowaniu co najmniej 4,5 godzin dziennie.
Przerwa a praca przy komputerze
Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku pracowników pracujących przy komputerze. Pracownik taki ma prawo do skorzystania z 5-minutowej przerwy po każdej przepracowanej godzinie przed monitorem komputera.
Warto podkreślić, że przerwy wliczane są do czasu pracy, jeśli pracodawca nie zapewni pracownikowi możliwości łączenia przemiennego pracy przy komputerze z innymi zajęciami, które nie obciążają wzroku oraz umożliwiają zmianę pozycji ciała, przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy monitorze komputera.
Przerwa a monotonna, uciążliwa, szkodliwa praca
Kodeks Pracy przewiduje inne rozwiązania dla osób, które pracują w uciążliwych, szkodliwych warunkach lub ich praca ma monotonny tryb. Wówczas pracownikom przysługuje:
- Dodatkowa przerwa wliczana do czasu pracy;
- Skrócenie podstawowej normy czasu pracy (poza pracą monotonną).
Przerwa dla pracownicy karmiącej dziecko
Kodeks Pracy przewiduje dodatkową przerwę w pracy dla pracownicy, która karmi dziecko i pracuje dłużej niż 4 godzinę na dobę. Kodeks przewiduje następujące rozwiązania:
- Dwie przerwy 30-minutowe - w przypadku czasu pracy trwającego dłużej niż 6 godzin (lub odpowiednio 45-minutowa przy więcej niż jednym dziecku);
- Jedna przerwa 30-minutowa - w przypadku czasu pracy trwającego w wymiarze 4-6 godzin (lub odpowiednio 45-minutowa przy więcej niż jednym dziecku).
Przerwa dla niepełnosprawnego pracownika
Dla niepełnosprawnych pracowników przewidziana jest dodatkowa 15-minutowa przerwa. Czas ten przewidziany jest na gimnastykę lub odpoczynek. Przerwa wliczana jest do czasu pracy.
Przerwa na lunch
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. przerwy na lunch. Taka przerwa NIE JEST wliczana do czasu pracy. Jest zazwyczaj nieodpłatna – jej wynagrodzenie uzależnione jest od decyzji pracodawcy. Jest to przerwa w wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym 60 minut.
Warto dodać…
O miejscu i terminie przerwy każdorazowo decyduje zatrudniający. Może to zrobić w porozumieniu ze swoimi podwładnymi. Wymiar przerwy nie może być skrócony, ale może ulec wydłużeniu – zależy to jednak od wyłącznej decyzji pracodawcy.