Pod koniec kwietnia 2022 została uchwalona nowelizacja uchwały antysmogowej, która zaostrza dotychczasowe przepisy. Zmiany wejdą w życie 1 października 2023 roku. Z biegiem czasu zostanie rozszerzony obszar obowiązywania tych zakazów.
Raporty wskazują, że w Polsce kopciuchami pali około 3 miliony gospodarstw. Dane Resortu ujawniają, że aktualnie odsetek gospodarstw domowych w miastach wykorzystujących (indywidualnie) węgiel kamienny do ogrzewania pomieszczeń wynosi 24,7%. Należy dodać, że w Polsce z węgla produkuje się ok. 70% energii.
Zakaz palenia węglem
Nowelizacja uchwały antysmogowej miała charakter zaostrzający przepisy. Została przyjęta 26 kwietnia 2022 roku. Wcześniej dwukrotnie poddawana była konsultacjom społecznym.
Nowelizacja ta przewiduje zakaz palenia węglem od 1 października 2023 roku w Warszawie.
Ponadto z początkiem 2028 roku przepis wejdzie w życie także w powiatach podwarszawskiego „obwarzanka”.
Przepis uchwały zostanie wprowadzony w powiatach grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, otwockim, warszawskim zachodnim i wołomińskim.
Czy będą jakieś wyjątki?
Okazuje się, że uchwała przewiduje pewne wyjątki od zakazu palenie węglem. Mieszkańcy, którzy do 31 grudnia 2021 zainstalowali kotły i kominki spełniające wymogi ekoprojektu, będą mogli w nich palić paliwami stałymi do końca ich żywotności.
Polska dąży do neutralności klimatycznej
Zmiany przepisów mają ułatwić walkę ze smogiem. Okazuje się, że na Mazowszu każdego roku przedwcześnie umiera około 6 tysięcy osób z powodu zanieczyszczeń powietrza. Na obszarze tym jest duże zagęszczenie ludności, dlatego też zakaz palenia węglem w pierwszej kolejności zacznie funkcjonować w Warszawie.
Celem zmian jest osiągnięcie neutralności klimatycznej wynikającej z Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu Fit for 55.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajmuje się obecnie aktualizacją Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Założeniem jest wprowadzenie ogólnopolskiego zakazu palenia węglem.
Ponadto zmiany są krokiem do całkowitego zakazu palenia węglem w całej Polsce, który powinien zostać wdrożony do 2040 roku.
Walka ze smogiem
Celem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest walka ze smogiem w dużych miastach. Obecnie rząd wprowadził rozwiązania, które mają w tym pomóc.
Mowa tu o programach, które mają ułatwić obywatelom zamianę kopciuchów na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Do dyspozycji obywateli jest ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym, program „Czyste Powietrze” czy „Stop Smog”.
Okazuje się, że paliwo stałe (węgiel czy drewno niskiej jakości) odpowiada za ok. 42% emisji pyłu zawieszonego. Te z kolei odpowiadają za wytwarzanie smogu, który wpływa szkodliwie na cały układ krwionośny, przyczyniając się do wzrostu liczby arytmii bądź zawałów serca.
Więcej o programie „Czyste powietrze” , „Stop Smog” oraz o uldze termomodernizacyjnej przeczytacie na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska – TUTAJ.