Co powiedzieć przy stole wielkanocnym?

Agnieszka
Newsy
15.04.2022 10:51
Co powiedzieć przy stole wielkanocnym?

 Wiele osób, które w tym roku pierwszy raz będą gospodarzami na Święta Wielkanocne być może zastanawia się, co warto z tej okazji powiedzieć podczas świątecznego śniadania. Wielkanocna przemowa może przybrać jednak wiele scenariuszy. Warto więc wybrać ten najdogodniejszy dla siebie.

Świąteczne przemówienie

Świąteczne przemówienie zazwyczaj należy do seniora lub gospodarza uroczystości. Jeśli więc w Twoim domu odbędą się święta, miej świadomość, że ktoś może poprosić Cię o wygłoszenie kilku zdań zanim zasiądziecie do stołu. Warto więc przemyśleć to nieco wcześniej, aby mieć pewność, że stres nie przejmie nad Tobą kontroli.

Świąteczne przemówienie powinno zawierać w sobie przede wszystkim jakiś informacje na temat zebranych gości. Podczas przemowy warto uwzględnić takie temat jak wdzięczność, wartość relacji pomiędzy rodziną i przyjaciółmi oraz życzenia na kolejny rok. Pamiętaj, aby życzenia były osobiste i zawierały wątki z życia danych osób. 

Przemówienie wielkanocne powinno składać się z trzech części: ze wstępu, w którym dziękujemy zebranym za przybycie, rozwinięcia, podczas którego przekazujemy gościom konkretną myśl i zakończenia, w którym pojawiają się życzenia. 

Modlitwa przed śniadaniem wielkanocnym

Osoby wierzące często przed śniadaniem wielkanocnym czytają fragment biblii. Dzięki temu zachowana zostaje tradycja, a dodatkową zaletą jest fakt, że w takiej sytuacji nie trzeba zbyt wiele improwizować.

Co czytać na Wielkanoc?

Dobrym pomysłem jest głośne przeczytanie fragmentu Ewangelii św. Łukasza (24, 36-43), opisującej zmartwychwstanie Jezusa. Następnie można ułożyć składającą się z dosłownie kilku zdań własną modlitwę, odnoszącą się do tego wydarzenia lub posiłkować się jedną z tych powszechnie znanych. Mowa na przykład o "Ojcze Nasz", „Zdrowaś Maryjo” i „Pod Twoją obronę”.