Wielki Post to okres przygotowań do najważniejszego chrześcijańskiego święta — Wielkanocy. Rozpoczął się dzień po zakończeniu karnawału, a tegoroczną Środę Popielcową obchodziliśmy w środę 2 marca. Jak długo potrwa Wielki Post?
Czym jest Wielki Post?
Wielki Post, który bywa nazywany również czasem czterdziestnicy to okres zadumy, pokuty, odnowienia swojego życia i nawrócenia, w którym chrześcijanie przygotowują się do najważniejszych świąt w roku - Wielkanocy. Wierni biorą wówczas udział w nabożeństwach tj. Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa, uczęszczają na rekolekcje oraz rezygnują z udziału w hucznych zabawach.
Ile trwa Wielki Post?
Wielki Post powinien trwać dokładnie 40 dni, taki okres został ustanowiony na pamiątkę pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez szatana. W rzeczywistości 40 dni to czas umowny, a Wielki Post trwa zazwyczaj około 46 dni. Trzeba jednak wiedzieć, że niektórzy nie wliczają do tego okresu niedziel.
Co wyznacza początek i koniec Wielkiego Postu?
Wielki Post 2022 rozpoczął się już 2 marca w Środę Popielcową, gdy tradycyjnie katolicy na całym świecie udali się do kościołów, by w trakcie mszy świętej kapłani posypali im głowy popiołem na znak pokuty oraz tego, że wszystko to, co doczesne w końcu przeminie. Popiół symbolizuje umartwienie i nawrócenie. Podobnie jak Wielkanoc, Środa Popielcowa to święto ruchome, a więc jego data co roku jest inna i wyznacza się ją na podstawie tzw. kościelnej pełni księżyca.
Symbolicznym zakończeniem Wielkiego Postu jest liturgia mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, który w tym roku wypada 14 kwietnia. Zatem tegoroczny Wielki Post w sumie będzie trwał 43 dni. Niektórzy wliczają do niego również Wielki Piątek i Wielką Sobotę przed Wielkanocą, które uznaje się jednak powszechnie za tzw. post paschalny.
Wielki Post może być dobry dla zdrowia
W czasie Wielkiego Postu 2022 katolicy powinni poświęcić czas na pokutę i duchowe przygotowanie się do świąt wielkanocnych. W tym okresie obowiązuje ich post ilościowy, jakościowy i ścisły. Zwolnieni z niego są seniorzy po 60. roku życia, dzieci do 18. roku życia, a także osoby chore, kobiety w ciąży i karmiące. Duchowni zalecają, by czas poświęcać też modlitwie oraz jałmużnie.