Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, jeśli się nie pracuje?

Patrycja
Podatki
07.04.2022 20:04
Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, jeśli się nie pracuje?

Bez ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ, nie możesz skorzystać z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Sprawdź, jak je uzyskać jeśli Twoja sytuacja się zmieniła i aktualnie nie pracujesz.

Zdjęcie Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, jeśli się nie pracuje? #1

Brak ubezpieczenia zdrowotnego i jego konsekwencje

Utrata pracy, statusu osoby bezrobotnej lub zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej, to sytuacje, które wiążą się z utratą ubezpieczenia zdrowotnego. W takich przypadkach, jeśli dojdzie do wypadku lub konieczne okaże się leczenie, możesz ponieść ogromne koszty opieki zdrowotnej. Trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni za każdą wizytę u lekarza rodzinnego, korzystanie z nocnej, świątecznej pomocy medycznej, czy ponieść koszty hospitalizacji.

Sprawdź, jak się zabezpieczyć  przed takim scenariuszem. Dowiedz się, jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, jeśli się nie pracuje.

Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy- jak je uzyskać?

Warto pamiętać o tym, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, obowiązuje przez 30 dni od utraty tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że miesiąc po utracie pracy można korzystać z usług świadczonych przez NFZ.

Jeśli po tym czasie nie znaleźliśmy nowej pracy lub nie założyliśmy własnej działalności gospodarczej, warto się zabezpieczyć. W tym celu można złożyć wniosek o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne lub pomyśleć o prywatnym ubezpieczeniu. Istnieją też inne możliwości.

Masz kilka możliwości

Jeśli chcesz uzyskać ubezpieczenie zdrowotne bez pracy, masz kilka możliwości:

Możesz zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Wówczas zyskujesz możliwość skorzystania ze świadczeń NFZ, a gdy  znajdziesz nową pracę, informujesz o tym urząd pracy. Wtedy korzystasz z tytułu do ubezpieczenia na podstawie nowej umowy.

Do ubezpieczenia może zgłosić Cię współmałżonek, który ma tytuł do ubezpieczenia. Wystarczy, że poinformuje pracodawcę, że chce zgłosić do ubezpieczenia członka rodziny. Ma na to 7 dni od momentu zaistnienia okoliczności.

Jeśli nie chcesz korzystać z powyższych sposobów, możesz zgłosić się do ubezpieczenia dobrowolnie. W takim przypadku za ubezpieczenie zdrowotne trzeba zapłacić.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne jest ruchomą kwotą. Wynosi 9% podstawy jej wymiaru, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw.

Pamiętaj o tym

Pamiętaj, że możesz zgłosić się do ubezpieczenia wstecznie. Masz na to czas do 30 dni od dnia skorzystania ze usługi w ramach NFZ. Wówczas nie poniesiesz kosztów za leczenie. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną