Czy lekarz może odmówić wystawienia skierowania na badania?

Martyna P.
Newsy
05.04.2022 12:26
Czy lekarz może odmówić wystawienia skierowania na badania?

Skierowanie na badania i skierowanie do lekarza specjalisty – jak to z nimi jest? Czy korzystając z usług publicznej opieki zdrowotnej, możemy ich zażądać? Czy lekarz może odmówić nam wystawiania takiego dokumentu?

 

Czy lekarz może odmówić wystawienia skierowania?

Wiele osób uważa, że należy im się skierowanie na badanie, czy skierowanie do lekarza danej specjalizacji, gdy poproszą o nie lekarza.

Niestety to, że pacjent posiada prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nie oznacza, że lekarz będzie wydawał skierowania na bezpłatne badania wedle życzenia pacjenta.

Okazuje się, że dokument wystawiany jest wyłącznie, gdy lekarz uzna, że jest taka konieczność. Decyduje również o terminie wykonania badania.

Ustawa o świadczeniach gwarantowanych mówi, że świadczenia mają być realizowane zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej.

W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 roku czytamy, że „świadczenia gwarantowane są udzielane zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, z wykorzystaniem metod diagnostyczno-terapeutycznych innych niż stosowane w medycynie niekonwencjonalnej, ludowej lub orientalnej” (§ 3 ust. 2 ww. rozporządzenia). 

Zatem jeśli lekarz uzna, że nie ma przesłanek do wykonania badania, to nie ma obowiązku wystawiać skierowania na taką diagnostykę.

Odmowa powinna zostać odnotowana w Twojej dokumentacji medycznej!

 

Zdjęcie Czy lekarz może odmówić wystawienia skierowania na badania? #1

Co w przypadku odmowy wystawienia skierowania?

W związku z odmowami wystawiania skierowań, do Rzecznika Praw Pacjenta trafia wiele skarg dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej. Eksperci podkreślają jednak, że sprawa nie ma większych szans na pozytywne rozstrzygnięcie dla pacjenta.

Jeśli pacjent nie zgadza się z decyzją lekarza, może złożyć wniosek do kierownika danego podmiotu leczniczego o weryfikację odmownej decyzji przez innego lekarza. 

Można także zażądać, aby lekarz, który odmówił wypisania skierowania, zasięgnął opinii innego lekarza.

Pacjenci, którzy nie są usatysfakcjonowani, mogą zmienić lekarza rodzinnego. Dodajmy, że pacjent ma możliwość zmiany lekarza dwa razy w roku.

 

Jak długo ważne jest skierowanie?

Skierowanie do poradni specjalistycznej jest ważne do czasu ustania przyczyny, z jakiej było wystawione. Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne musisz zarejestrować w zakładzie rehabilitacji w ciągu 30 dni.

Nowe skierowanie będzie konieczne, gdy zakończy się leczenie u danego specjalisty, ale konieczne będzie leczenie z powodu innej przyczyny.

Przypomnijmy, że od 8 stycznia 2021 r. skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej.

Zdjęcie Czy lekarz może odmówić wystawienia skierowania na badania? #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną