Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że od 28 marca 2022 roku rusza pierwszy etap wdrażania nowego standardu nadawania darmowej naziemnej telewizji cyfrowej. Chodzi o DVB-T2/HEVC, który zastąpi dotychczasowy system nadawania DVB-T.
O co chodzi ze zmianą standardu nadawania?
W Polsce, jak i w Unii Europejskiej zmieni się sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. System DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC.
Oznacza to, że dekodery i telewizory, które pozbawione są tunera DVB-T2 wraz z obsługą kodeka HEVC, nie będą odbierać sygnału.
Zmiana ta związana jest z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej ma umożliwić dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych. Celem jest także poprawa jakości obrazu i dźwięku.
Krajowy Instytut Mediów opublikował dane, które pokazują, że 30% polskich gospodarstw domowych odbiera telewizję wyłącznie w sposób naziemny.
W kraju jest 1,8 mln gospodarstw, które nie są przygotowane do odbioru telewizji cyfrowej.
Jak sprawdzić, czy trzeba dokupić dekoder?
Aby odebrać sygnał nadawany w nowym standardzie, trzeba mieć odpowiedni telewizor albo dekoder. Odbiornik musi być zgodny ze standardem DVB-T2 i wspierać tzw. kodek HEVC.
W celu sprawdzenia, czy telewizor jest dostosowany do zmian i będzie odbierał nowy standard nadawania należy:
- Zapoznać się z informacją w instrukcji odbiornika;
- Sprawdzić nazwę modelu z tyłu telewizora i poszukać instrukcji dostępnej online;
- Zadzwonić na infolinię producenta.
Terminy wdrażania nowego systemu
Terminy wprowadzania nowego standardu różnią się w zależności od gminy i danego multipleksu.
Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach:
- Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. (województwo dolnośląskie i lubuskie). Około 250 gmin w południowo-zachodniej części kraju, m. in. Wrocław, Legnicę i Wałbrzych.
- Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. (województwo kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie);
- Trzeci etap - od 23 maja 2022 r. (województwo łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie);
- Czwarty etap - od 27 czerwca 2022 r. (województwo lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie).
Na stronie KPRM Cyfryzacja udostępniona jest wyszukiwarka, za pomocą której można dokładnie sprawdzić termin wdrażania systemu w swojej okolicy. Sprawdź TUTAJ.
Dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora
Rząd chce dofinansować osobom najuboższym zakup dekodera do telewizora, który umożliwi odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie.
Obecnie można ubiegać się o dofinansowanie, które wynosi 100 zł zarówno w przypadku dekodera, jak i telewizora.
Do sejmu trafiła nowelizacja ustawy, która zakłada wprowadzenie 100 złotych dofinansowania do dekodera lub 250 złotych do zakupu telewizora.
Warto pokreślić, że dofinansowanie NIE BĘDZIE mogło być przeznaczone na zakup dekodera oferowanego w pakiecie z abonamentem na usługę telewizji kablowej lub satelitarnej.
Dodajmy, że dopłata przysługuje na jedną osobę w danym gospodarstwie domowym.
Ustawa czeka na podpis prezydenta RP i na ogłoszenie jej w Dzienniku Ustaw. Program ma być realizowany do końca 2022 roku.