Czy można wziąć godzinę urlopu?

Martyna P.
Newsy
23.03.2022 10:25
Czy można wziąć godzinę urlopu?

Każdy pracownik ma prawo do określonej ilości dni urlopu wypoczynkowego. Przepisy zawarte są w Kodeksie Pracy. Czy pracownik może sam decydować o kształtowaniu i formie swojego urlopu? Czy istnieje możliwość podzielenia urlopu na godziny? Co mówią na ten temat przepisy?

Zgodnie z zasadą zapisaną w art. 14 Kodeksu Pracy, pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewnia przepis o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych.

W art. 152 Kodeksu przeczytać możemy, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

 

Zdjęcie Czy można wziąć godzinę urlopu? #1

Wymiar urlopu

Na wstępnie warto zaznaczyć, że urlop ma wymiar godzinowy.

Ponadto wymiar urlopu uzależniony jest od stażu pracy:

  • Jeśli staż pracy pracownika jest mniejszy niż 10 lat, to pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu;
  • Jeśli staż pracy pracownika jest wyższy niż 10 lat, to pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Jak urlop przekłada się na wymiar godzinowy?

  • 160 godzin przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na pełen etat (uprawnionemu do 20 dni urlopu);
  • 208 godzin przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na pełen etat (uprawnionemu do 26 dni urlopu).

Warto pokreślić, że w przypadku pracowników, którzy pracują w niepełnym wymiarze, liczbę godzin urlopu przelicza się proporcjonalnie do czasu pracy.

 

Urlop na godziny?  Czy jest taka możliwość?

W przepisach Kodeksu Pracy jest zapis, który mówi, że urlop przyznawany jest w dniach pracy zatrudnionego i w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy w danym dniu.

W związku z tym urlop przyznawany jest na cały dzień pracy. Jeśli pracownik pracuje 8 godzin dziennie, to nie może wziąć „urlopu na godzinę”.  

Okazuje się jednak, że Kodeks Pracy przewiduje jedną okoliczność, dzięki której można ubiegać się o uzyskanie urlopu nieobejmującego całego dnia pracy. Jaki to przypadek?

Pracodawca może przyznać pracownikowi urlop w wymiarze np. 5 godzin wyłącznie w sytuacji, gdy pozostała liczba godzin urlopowych do wykorzystania za mało, by przyznać cały dzień wolny.

Dokładny zapis tej zasady znajdziemy w art. 1542 § 4 Kodeksu Pracy. Jego treść brzmi następująco:

„Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop”.

 

Dodajmy, że Art. 162 Kodeksu Pracy zezwala na dzielenie urlopu wypoczynkowego na mniejsze części, przy czym żadna z nich nie powinna być mniejsza niż jeden dzień. Wynika to z art. 154 (2), §1.

 

Zdjęcie Czy można wziąć godzinę urlopu? #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną