Urlop za oddanie krwi – komu przysługuje?

Patrycja
Poradnik
21.03.2022 15:39
Urlop za oddanie krwi – komu przysługuje?

Warto oddawać krew! To magiczny i bezcenny lek, który ratuje życie, a także nieoceniona pomoc dla potrzebujących. Dowiedz się, kto może to robić, a także jakie przywileje Ci przysługują, jeśli oddasz krew.

Kto może oddać krew?

W Polsce krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat. Jeśli ktoś oddaje krew po raz pierwszy, górna granica wieku wynosi 60 lat. Minimalna waga krwiodawcy wynosi 50 kg. Ważny jest stan zdrowia i nie przyjmowanie na stałe żadnych leków, a także czasowe lub stałe przeciwwskazaniem do oddawania krwi.

Zdjęcie Urlop za oddanie krwi – komu przysługuje? #1

Jak przygotować się do oddania krwi?

Krew to lek, którego nie można niczym zastąpić, podawana jest w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Jeśli chcesz oddać krew zjedz lekki, niskotłuszczowy posiłek i wypij około litra wody. Zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości i udaj się do najbliższego punktu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jakie są przywileje dla krwiodawców?

Osoby, które honorowo oddają krew mogą liczyć na pewne przywileje.

Bezpłatne wyniki badań

Każda osoba która oddała krew, może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych:

  • grupę krwi,
  • morfologię,
  • badania wirusologiczne

Jeśli ktoś dwukrotnie oddał krew, ma możliwość otrzymania bezpłatnie karty identyfikacyjnej grupy krwi, tzw. KrewKarty.

Posiłek regeneracyjny

Takiej osobie przysługuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kalorii (czyli 8 czekolad).

Ulga w komunikacji publicznej

Każdej osobie przysługuje zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi

Natomiast osobie która oddała trzy donacje krwi lub jej składników, przysługuje ulga w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji publicznej.

Ulga podatkowa

Taka osoba ma prawo skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców. Darowiznę należy odliczyć w roku podatkowym, w którym rozliczane jest zeznanie PIT. Oznacza to, że darowiznę przekazaną w 2021 roku, uwzględnia się w deklaracji składanej w 2022 roku.

Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi i jej składników. Kwotę darowizny otrzymuje się mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi, przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik (za 1 litr pobranej krwi, tj. przez 130 zł).

Urlop za oddanie krwi – komu przysługuje?

Każdemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje zwolnienie od pracy lub nauki w dniu, w którym oddaje krew lub jej składniki (w tym osocze po przejściu COVID-19).

Dodatkowo w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, zamiast jednego dnia wolnego, osobie oddającej krew przysługują dwa dni urlopu. Oznacza to, że wymiar zwolnienia z pracy przysługuje w dniu, w którym dana osoba oddała krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym.

Gdy pracownik chce oddać krew, powinien uprzednio powiadomić pracodawcę o swojej nieobecności. Powinien zrobić to osobiście, telefonicznie, mailowo, za pośrednictwem innej osoby lub drogą pocztową.