Pierogi ruskie wcale nie są ruskie! Popularne danie zmienia nazwę

Agnieszka

Kulinaria

03.03.2022 9:27

Pierogi ruskie wcale nie są ruskie! Popularne danie zmienia nazwę źródło okładki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierogi_ruskie#/media/Plik:Ruskie_pierogi_skansen_wsi_radomskiej.jpg

Po ataku Rosji na Ukrainę stosunek Polaków i całego świata do Rosji diametralnie się zmienił. Nic więc dziwnego w tym, że każdy chce podkreślić swoją solidarność z Ukrainą. Niektórzy robią to na przykład za pomocą dementowania pochodzenia popularnych w Polsce pierogów ruskich!

Zdjęcie Pierogi ruskie wcale nie są ruskie! Popularne danie zmienia nazwę #1

W wielu polskich sklepach możemy dziś zobaczyć, że nazwa popularnego dania, która do tej pory brzmiała “pierogi ruskie” zamieniana jest na “pierogi ukraińskie” lub “pierogi z serem i ziemniakami”. 

Przy tym nazwa “ruskie” jest wymownie przekreślana. 

Jakie jest jednak prawdziwe pochodzenie tej potrawy? Wiele osób może być tym zaskoczonych ze względu na dość jasną dzisiaj nazwę.

Skąd pochodzą pierogi ruskie?

Pierogi ruskie to przysmak Polaków, ale także osób z zagranicy, którzy choć raz spróbowali tej tradycyjnej polskiej potrawy. Pierogi te składają się z ciasta zrobionego zazwyczaj jedynie z mąki, wody i szczypty soli, niektórzy dodają też jajka,  a w środku nich znajduje się farsz ziemniaków, twarogu i smażonej cebulki lub skwarków. 

Pierogi ruskie najbardziej popularne są w Polsce, a ich nazwa dzisiaj nie odzwierciedla kraju ich pochodzenia. Okazuje się bowiem, że pierogi ruskie pochodzą z Rusi Czerwonej. Tradycyjnie było to danie bardzo popularne wśród Polaków zamieszkujących tereny dzisiejszej Ukrainy. 

“Pierogi ruskie, pierogi galicyjskie– popularny w Polsce i na Ukrainie (czyli na Rusi) rodzaj pierogów, których nazwa wywodzi się od Rusi Czerwonej (Galicja Wschodnia). Nie należy jej mylić, jak to często jest robione, z Rosją, gdzie ten typ pierogów nie jest zbyt dobrze znany, ponieważ były bardzo popularne wśród Polaków mieszkających na terenach Rusi (województwa ruskiego Korony Królestwa Polskiego, następnie w Rzeczypospolitej).” - czytamy na Wikipedii. 

Bojkot “pierogów ruskich” w Polsce

Okazuje się, że wiele osób zajmujących się sprzedażą tych specjałów nie chce już nazywać tej potrawy “pierogami ruskimi”, ponieważ ta nazwa obecnie z wiadomych przyczyn bardzo źle się kojarzy. 

Pierogi przybierają więc najczęściej nazwę “ukraińskich”, wskazującej na region, z którego pochodzą, lub “z ziemniakami i serem”, wskazującej na skład farszu.