Zamiast słowa "nie" użyj tych 3 zamienników, a relacje miedzy wami na pewno się poprawią!

Katarzyna
Dziecko
15.02.2022 21:33
Zamiast słowa "nie" użyj tych 3 zamienników, a relacje miedzy wami na pewno się poprawią!

Relacje na poziomie nastolatek-rodzic są czasami napięte. Czym zastąpić słowo „nie” w relacjach z dzieckiem? Podpowiadamy!

Zdjęcie Zamiast słowa "nie" użyj tych 3 zamienników, a relacje miedzy wami na pewno się poprawią! #1

Relacje z rodzicami

Nastolatki często słyszą z ust rodziców słowo „nie”. Chcąc uchronić swoje dzieci przed błędami, często zakazujemy im wielu rzeczy, przez co w ich oczach jesteśmy nadopiekuńczymi rodzicami. Każdy zakaz dzieci odbierają w negatywny sposób, a po jakimś czasie mogą nawet niewiele sobie już z niego robić i słowo to nic dla nich nie znaczy. Jakich słów można użyć zamiast „nie”? Odpowiadamy!

1) „Tak”

Co ciekawe, zamiast cały czas mówić słowo „nie”, lepiej zamienić je na „tak”. Chodzi raczej tu raczej o inaczej sformowane stwierdzenie czy zakaz. Zamiast zakazywać siedzenia do późna u kolegi lepiej poprosić dziecko o to, aby wróciło wcześniej. Zamiast od razu używać twardego słowa „nie”, lepiej wypowiedz ubrać w delikatniejsze słowa.

2) Wybór

Jeśli jakiś pomysł nastolatka nie przypada nam do gustu to, zamiast kategorycznie mu odmawiać lepiej postawić go przed wyborem. Jako kontrę możemy przedstawić mu ten pomysł w mniej szalonym wydaniu i zachęcić go do takiej jego realizacji. Dzięki temu nastolatek będzie miał świadomość, że nie odrzuciliśmy całkowicie jego potrzeby. W takim wypadku dobrze jest też iść na kompromis i spotkać się w pół drogi. Wtedy każda ze stron będzie musiała „nagiąć” swoje zasady i wtedy uda się znaleźć rozwiązanie dla obu stron satysfakcjonujące.

Zdjęcie Zamiast słowa "nie" użyj tych 3 zamienników, a relacje miedzy wami na pewno się poprawią! #2

3) Argumenty

Niektóre pomysły dzieci są jednak nie do przyjęcia i szukanie kompromisów czy pozwalanie na nie jest dobrym wyjściem. W takich sytuacjach należy powiedzieć, co faktycznie myślimy o danym pomyśle. Odmowa i uargumentowanie swojej odmowy jest wtedy bardzo ważne. Słowo „nie” nie powinno kończyć rozmowy, a dziecko powinno poznać nasz punkt widzenia. Rodzic powinien poznać również punkt widzenia dziecka oraz to, co nimi kieruje.