Nauczyciele ze szkół uciekają w korepetycje. Niektórzy zarabiają dwa, trzy razy więcej niż w szkole.

Patrycja

Newsy

25.02.2022 13:37

Nauczyciele ze szkół uciekają w korepetycje. Niektórzy zarabiają dwa, trzy razy więcej niż w szkole.

Nauka zdalna i natłok materiału w szkołach spowodowały, że rynek korepetycji w Polsce bardzo szybko się rozrasta. Z prywatnych lekcji korzysta coraz więcej uczniów. Także coraz więcej nauczycieli postanawia szukać pieniędzy i szacunku poza murami szkoły.

Zdjęcie Nauczyciele ze szkół uciekają w korepetycje #1

Nauczyciele ze szkół uciekają w korepetycje

Zmiany w systemie oświaty związane z „Lex Czarnek” spowodowały, że coraz więcej nauczycieli ze szkół ucieka w korepetycje. Robią to przede wszystkim w poszukiwaniu pieniędzy i szacunku. Niektórzy z nich na prywatnych lekcjach są w stanie zarobić drugą pensję.

Z korepetycji korzystają wszyscy

Kiedyś pobieranie korepetycji było powszechne dopiero na poziomie szkoły średniej. Korzystanie z takich pomocy we wcześniejszych klasach, było uważane za rozwiązanie przewidziane dla słabszych uczniów, którzy mieli problemy z nauką.

Dzisiaj stosunek do korepetycji jest całkowicie inny. Nauka zdalna i natłok materiału w szkołach spowodowały, że rynek korepetycji w Polsce bardzo szybko się rozrasta. Ze statystyk wynika że już 40% polskich uczniów regularnie korzysta z korepetycji.

Z prywatnych lekcji korzysta coraz więcej uczniów

Uczniowie często sami zgłaszają, że niewiele rozumieją ze zdalnych lekcji i potrzebują prawdziwej nauki. Obawiają się, że będą mieli trudności na egzaminie ósmoklasisty, czy na maturze. Na dodatek na zajęcia dodatkowe chodzą już najmłodsze dzieci z klas 1-3.

Nauczyciele ze szkół uciekają w korepetycje

Coraz więcej nauczycieli postanawia szukać pieniędzy i szacunku poza murami szkoły. Wszystko przez to, że nauczyciele są najlepiej wykształconą, ale jednocześnie najsłabiej opłacaną grupą zawodową w Polsce. Pensje niektórych wynoszą jedynie 2500-2700 złotych miesięcznie.

Część nauczycieli udziela korepetycji „na czarno”, część decyduje się na zakładanie własnych biznesów, by móc tworzyć całe kursy nauczania.

Aktualnie coraz więcej nauczycieli zmienia korepetycje w swoją drugą pracę. Zajęcia dodatkowe pozwalają im na zarobienie drugiej pensji. Tylko dzięki dorabianiu się na korepetycjach są w stanie cieszyć się godnym wynagrodzeniem.

Korepetycje stają się coraz droższe

Stawki korepetycji są coraz wyższe, w zależności od regionu Polski, poziomu szkoły, czy przedmiotu, mogą wynosić nawet 100 zł czy 150 zł za godzinę. Nauczyciele jeszcze drożej wyceniają pomoc podczas egzaminów, na przykład na studiach. Za godzinę korepetycji pobierają nawet 150- 200 złotych.

Wielkie zapotrzebowanie na korepetycje ma miejsce szczególnie w przypadku matematyki, fizyki, czy języka angielskiego. A chętnych jest nawet więcej, niż dostępnych miejsc.