We współczesnym, nowoczesnym świecie utrzymanie bliskiego kontaktu z przyrodą nie jest takie łatwe. Rozdzielenie z naturą nie wpływa dobrze na stan psychofizyczny organizmu, a także na ogólny komfort życia. Biophilic design to sposób aranżacji wnętrz, który opiera się na stworzeniu jak najbardziej naturalnej przestrzeni w danym miejscu. Takie aranżacje wpływają wyjątkowo pozytywnie na jakość życia, a urządzane w taki sposób wnętrza stają się prawdziwą oazą spokoju i pozytywnej energii.
Biophilic design - główne założenia
- Rośliny
W przeróżnych formach – mogą to być różnego rodzaju aranżacje, jak np. pojedyncze kwiaty, zielone ściany zbudowane z roślin albo nowoczesne meble z wbudowaną roślinnością. Dobrym rozwiązaniem jest np. rama obrazu wypełniona mchem, który jest naturalnym filtrem powietrza, niewymagającym żadnej pielęgnacji. Należy szukać możliwości zazielenienia przestrzeni bez utraty powierzchni użytkowej.
- Widok z okna na naturę
Dobrze postawić na duże okna z widokiem np. na ogród lub las. Tak, żeby zatarła się granica – pomiędzy tym, co wewnątrz, a tym, co na zewnętrz.
- Naturalne materiały i akcenty
Mogą to być tapety lub fototapety z krajobrazami lub kwiatowymi wzorami. W aranżacji wnętrz sięga się do kolorów ziemi, takich jak np. brąz, beż i zieleń, stawia się także na drewniane podłogi i meble. Dekoracje powinny być wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów, jak np. rattan lub wiklina.
- Naturalne światło
Jest to istotna kwestia wpływając na dobre samopoczucie człowieka, dlatego urządzanie wnętrz powinno być skupione na zorganizowaniu przestrzeni w taki sposób, aby docierało do niej jak najwięcej naturalnego światła. Można wykorzystać m.in. ażurowe konstrukcje przepuszczające światło.
Biophilic design to także dbałość o dobrą izolację akustyczną, a także o odpowiednią jakość powietrza. Wszystko, co jest naturalne jest mile widziane w takich wnętrzach. Domy projektowane w zgodzie ze stylem biophilic design są maksymalnie dopasowane do natury. Specjalne panoramiczne okna czy świetliki umożliwiają doświetlenie pomieszczeń w taki sposób, aby funkcjonowanie domowników odbywało się w zgodzie z naturalnym rytmem dobowym, czyli wstawanie ze wschodem słońca i zasypianie po zachodzie.
Wiele propozycji mieszkań i domów, które można urządzić w sposób przyjazny z naturą, znajduje się na stronie: https://obido.pl/rynek-pierwotny-wroclaw/.
Biophilic design - wyjątkowo uniwersalny styl
Biophilic design można połączyć z dowolnym stylem aranżacyjnym. Dobrze współgra m.in. ze stylem skandynawskim. Wszystko wskazuje na to, że biophilic design jest trendem, który będzie się dynamicznie rozwijał. Obecność roślin, naturalnych materiałów i światła oraz innych elementów przekłada się bezpośrednio na samopoczucie osób przebywających w takich pomieszczeniach. Dotyczy to także przyjaznych wnętrz szkół lub biurowców.