Ustawa z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych przez lata się nie zmieniała. Rada Ministrów przyjęła projekt nowej uchwały, której celem jest dostosowanie przepisów do współczesnych czasów. Zmiany regulować będą kwestię miejsc pochówku, a także postępowanie w przypadku śmierci. Ich głównym celem jest wprowadzenie ułatwień dla rodziny zmarłego oraz dostosowanie zapisów prawnych do aktualnych realiów społeczno-obyczajowych. Ustawa ma zacząć obowiązywać już w czerwcu 2022 r.
Jakie zmiany przewiduje ustawa?
- Zmiany przewidują powołanie tzw. koronera. Jego zadaniem będzie prowadzenie śledztwa w przypadkach nagłego zgonu. Chodzi o śmierć w niejasnych, nienaturalnych, podejrzanych okolicznościach. Instytucja taka dział obecnie m. in w USA i Wielkiej Brytanii.
- Rodzina zmarłego będzie mieć możliwość pochowania zmarłego poza wyznaczonym terenem. Chodzi o tzw. ekologiczny pochówek. Obecnie ciało zmarłego można złożyć w grobach ziemnych, murowanych, w katakumbach lub w kolumbarium. Po zmianach złożenie ciała lub rozsypanie prochów poza miejscem do tego wyznaczonym nie będzie skutkowało tak wysokimi karami, jak dotychczas.
- Uchwała przewiduje także możliwość wykupienia terenu pocmentarnego dopiero po przeprowadzeniu legalnej ekshumacji. Do tej pory możliwe było wykupienie starych oraz zabytkowych cmentarzy przez osobę prywatną lub w celach komercyjnych. Szczątki były po prostu usuwane, co wzbudzało kontrowersje.
- Nowe przepisy zakładają również wprowadzenie elektronicznych kart urodzeń oraz zgonów. Przekazywanie danych do państwowych instytucji i firm zajmujących się pogrzebem będzie znacznie łatwiejsze. Rada Ministrów planuje wprowadzić elektroniczne karty urodzenia oraz zgonu, które będzie się obsługiwać za pośrednictwem strony internetowej bądź aplikacji mobilnej.
- Przeprowadzona ma być też digitalizację ksiąg parafialnych. Zmiany te mają ułatwić historykom, a także prywatnym osobom szukanie korzeni rodzinnych.
- W całej Polsce mają zostać wprowadzone internetowe bazy danych gromadzące informacje o pochowanych na jego terenie cmentarzy. Ułatwi to odszukanie grobów na terenie nekropolii. Miejsca spoczynku będzie można znaleźć na mapie grobów, dostępnej on-line. Dostępne mają być też informacje o terminie opłacenia miejsca pochówku i formularz online do kontaktu z zarządcą cmentarza.