Ważne zmiany w Kodeksie Pracy! Elastyczny czas pracy dla rodziców

Martyna P.
Newsy
21.02.2022 9:00
Ważne zmiany w Kodeksie Pracy! Elastyczny czas pracy dla rodziców

W projekcie nowelizacji Kodeksu Pracy znajduje się wzmianka o elastycznym czasie pracy dla rodziców dzieci do 8 roku życia. Wielu pracodawców już w czasie pandemii umożliwiło rodzicom małoletnich korzystny system pracy. Wielu rodziców przeszło na pracę zdalną z uwagi na zamknięte przedszkola, czy szkoły. Teraz jednak przywilej elastycznego czasu pracy będzie uregulowany prawnie i zostanie formalnie wpisany do Kodeksu Pracy.

 

Zdjęcie Ważne zmiany w Kodeksie Pracy! Elastyczny czas pracy dla rodziców #1

Zmiany w Kodeksie Pracy zapowiadane były przez minister rodziny Marlenę Maląg. Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy work-life balance, która ma wprowadzić równowagę między życie zawodowe a rodzinne. Jednym rozwiązaniem jest właśnie zastosowanie elastycznego czasu pracy dla rodziców dzieci do 8 roku życia. Rozwiązanie to ma być regulowane prawnie.

Minister rodziny zapowiedziała również, że zgodnie z nowymi przepisami pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością i kobietom w ciąży.

 

Elastyczny czas pracy

Projekt ten zakłada, że pracownik, który opiekuje się dzieckiem do 8 roku życia, ma możliwość złożenia wniosku o zastosowanie wobec niego elastycznego czasu pracy.

Wniosek może mieć papierową lub elektroniczną formę.

Należy złożyć go 14 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z takiego rozwiązania.

Wniosek musi zawierać: imię i nazwisko dziecka, przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy oraz datę rozpoczęcia i zakończenia korzystania z takiego rozwiązania.

Na rozpatrzenie wniosku pracodawca ma 7 dni.

Nie ma on jednak obowiązku pozytywnego rozpatrzenia. Przy odrzuceniu wniosku musi pisemnie uzasadnić decyzję.

Przy podejmowaniu decyzji pracodawca powinien wziąć pod uwagę okoliczności sytuacji pracownika, ale także zapewnienie ciągłości pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Co rozumie się przez elastyczny czas pracy?

Kodeks Pracy reguluje elastyczny czas pracy jako pracę zdalną, przerywany czas pracy, pracę weekendową lub pracę w skróconym wymiarze.

W myśl tych przepisów pracownicy mogliby sobie wybrać godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy w określonym przedziale czasowym.

Przykładowo, pracownik pracujący w trybie 40 godzin tygodniowo mógłby decydować, że jednego dnia będzie pracował 6 godzin, a innego 10 godzin. Ważne, aby wszystkie godziny były przepracowane.

Warto podkreślić, że rozwiązania te nie mogą naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Zgodnie z prawem, pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Zdjęcie Ważne zmiany w Kodeksie Pracy! Elastyczny czas pracy dla rodziców #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną