Urlop z powodu "siły wyższej". Jaki jest jego wymiar? Jakie przysługuje wynagrodzenie?

Martyna P.
Newsy
17.02.2022 9:28
Urlop z powodu "siły wyższej". Jaki jest jego wymiar? Jakie przysługuje wynagrodzenie?

W związku z unijną dyrektywą work-life balance Polska musi do sierpnia 2022 roku dostosować przepisy i wprowadzić nowelizację Kodeksu Pracy w myśl tych zasad. Chodzi o wprowadzenie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów. Dyrektywa stawia sobie za cel zapewnienie równości na rynku pracy między mężczyznami i kobietami. Ma również zachęcać do równiejszego podziału obowiązków rodzicielskich.

W związku z tym projekt urlopu z powodu „siły wyższej” został skierowany do opiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, związki zawodowe oraz Radę Dialogu Społecznego. Opinia w sprawie ma zostać wydana do 30 dni.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej do sierpnia 2022 roku mają obowiązek wdrożenia nowych przepisów obejmujących urlopy rodzicielskie.

Zdjęcie Urlop z powodu "siły wyższej". Jaki jest jego wymiar? Jakie przysługuje wynagrodzenie? #1

Urlop z powodu „siły wyższej”

Zmiany w Kodeksie Pracy podyktowane są dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady z 2019 roku. 

Pracownikowi ma przysługiwać urlop z powodu „siły wyższej” w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym.

Powodem skorzystania z takiego wolnego może być działanie siły wyższej, pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika.

"Zgodnie z art. 7 dyrektywy pracownik będzie miał prawo do czasu wolnego od pracy z powodu działania siły wyższej"

Pracownik ma sam decydować o wymiarze takiego urlopu podczas składania pierwszego wniosku. Deklaruje on ,czy urlop wykorzystywany będzie w dniach, czy godzinach.

Jeśli chodzi o wymiar godzinowy pracownika pracującego na niepełnym etacie, to wymiar takiego urlopu obliczany jest proporcjonalnie. Niepełna godzina pracy pracownika zaokrąglana będzie do pełnej godziny.

Wymiar godziny urlopu z powodu „siły wyższej” stosuje się u pracowników, którzy mają dobową normę czasu pracy niższą niż 8 godzin.

Pracodawca zobowiązany jest do przyjęcia wniosku, jeśli pracownik złoży go najpóźniej w dniu skorzystania z takiego urlopu. Prawdopodobnie będzie obowiązywała zasada złożenia wniosku przed godziną rozpoczęcia pracy w danym dniu (zgodnie z rozkładem czasu pracy).

 

Zdjęcie Urlop z powodu "siły wyższej". Jaki jest jego wymiar? Jakie przysługuje wynagrodzenie? #2

Czym różni się urlop z powodu „siły wyższej” od urlopu na żądanie?

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego. W związku z tym za urlop taki pracownik otrzymuje pełne wynagrodzenie.

Urlop z powodu „siły wyższej” to dodatkowe dni lub godziny wolnego w roku kalendarzowym. Wynagrodzenie za taki urlop wynosi połowę wynagrodzenia obliczanego jak za urlop wypoczynkowy.

Dane te zawarte zostały w Projekcie ustawy z dnia 4 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118).

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną