Co siejemy w lutym i marcu w ogródku?

Katarzyna

Ogród

16.02.2022 21:37

Co siejemy w lutym i marcu w ogródku?

Luty i marzec to czas, kiedy można już zacząć działać w ogródku. Co można już posadzić? Podpowiadamy!

Zdjęcie Co siejemy w lutym i marcu w ogródku? Podpowiadamy! #1

Pierwsze wysiewy w ogródku

Koniec lutego i początek marca to czas, kiedy słońce powoli wyłania się zza chmur i zwiastuje nadejście wiosny. Pierwsze promienie słońca podają również na ogródki, które powoli budzą się do życia. Jest to dobry czas, aby powoli wysiewać niektóre kwiaty i rośliny. Co można posadzić w ogródku już dziś? Odpowiadamy! 

1) Por

W ogródku w lutym można rozsadzić por, seler, a także niektóre odmiany wczesnej kapusty. Mowa tu o kapuście czerwonej i pekińskiej.

2) Kiełki

W lutym można już zabierać się za wysiew kiełków. Nasiona rzodkiewki, rzeżuchy, soczewicy czy fasoli mung mogą trafić do ziemi już w drugim miesiącu roku. Aby zapewnić im najlepsze podłoże, można zaopatrzyć się w specjalne ceramiczne lub szklane naczynie do wysiewu. Jeśli nie mamy jednak na nie funduszy, to słoik i gaza również wystarczą.

Zdjęcie Co siejemy w lutym i marcu w ogródku? Podpowiadamy! #2

3) Rozmaryn

Idąc w kierunku ziół, w lutym można posiać już rozmaryn, szałwię lekarską lub estragon. Bazylię i majeranek warto posiać trochę później, bo w marcu. Dzięki temu domowy zielnik wytrwa do ciepłych dni lata, jeśli postawimy doniczki z nasionkami w słonecznym i oświetlonym parapecie.

Zdjęcie Co siejemy w lutym i marcu w ogródku? Podpowiadamy! #3

4) Seler

Nasiona selera kiełkują natomiast w ciemności, a więc w ich przypadku należy pamiętać, aby doniczkę z nimi przykryć pokrywką, która nie będzie przepuszczała promieni słonecznych. W przypadku nasion selera proces kiełkowania może wynieść nawet trzy tygodnie.

5) Heliotrop

Przełom lutego i marca to również dobry czas na posianie kwiatów. W tym przypadku do wysiewu nadaje się heliotrop, werbena patagońska, petunia czy niecierpek. Kwiaty te lubią słoneczne i ciepłe parapety, na których warto je umieścić. Należy jednak pamiętać, aby nie były to miejsca, gdzie panują przeciągi, ponieważ kwiaty te ich nie lubią.

Zdjęcie Co siejemy w lutym i marcu w ogródku? Podpowiadamy! #4

6) Marchew

Pod koniec marca warto wrzucić do ziemi również nasiona marchewki, szpinaku czy kopru. W ich przypadku należy posadzić je w foliowym tunelu, który ochroni je przed kapryśną pogodą. Ziemię warto też okryć włókniną, która pozwoli utrzymać jej stałą temperaturę.