Od 1 stycznia 2022 zaczęła obowiązywać tak zwana ulga na powrót. Jest to rozwiązanie wprowadzone przez Nowy Ład, mające na celu zachęcenie Polaków przebywających za granicą do powrotu do kraju. Jakie warunki trzeba spełnić?
Rząd stara się o to, aby jak najwięcej Polaków na emigracji zdecydowało się na powrót do kraju. W tym celu opracował tak zwaną ulgę na powrót. Nie każdy jednak będzie mógł ją otrzymać. Jest bowiem wiele warunków, które trzeba spełnić, aby o taką ulgę się starać.
Ulga na powrót - na czym polega?
Ulga na powrót zakłada, że osoba wracająca z zagranicy będzie mogła liczyć zwolnienie z podatku przychodów:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
- z umów zlecenia zawartych z firmą,
- z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi?
- Ulga przysługuje osobom, które przez ostatnie co najmniej trzy lata kalendarzowe przebywały i pracowały za granicą oraz nie płaciły podatków w Polsce.
- Zwolnienie z podatku będzie obowiązywać przez cztery kolejno następujące po sobie lata.
- Ulga podatkowa przysługuje podatnikom, którzy mają polskie obywatelstwo lub Kartę Polaka. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, "Obywatele Polski i osoby dysponujące Kartą Polaka, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą i które zdecydują się na powrót do kraju, skorzystają z ulgi PIT-0 dla powracających, w wyniku działania której przez cztery lata od powrotu do Polski będą płacili niższy podatek dochodowy".
- Warto wiedzieć, że przychody te będą zwolnione z podatku do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 tys. 528 zł.
- Podatnik będzie mógł wybrać, czy ulgę podatkową naliczać od roku, w którym powrócił do kraju, czy od roku następnego.
Z ulgi będzie można skorzystać tylko raz
Jeśli dana osoba wróci do kraju po co najmniej trzech latach, skorzysta z ulgi, następnie wyjedzie i wróci po kolejnych trzech latach - nie będzie mogła skorzystać z ulgi ponownie.