Czy YouTuberzy zapłacą podatek? Kto musi wpisać się do rejestru KRRiT?

Martyna P.
Podatki
04.02.2022 11:07
Czy YouTuberzy zapłacą podatek? Kto musi wpisać się do rejestru KRRiT?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozszerza katalog dostawców audiowizualnych usług medialnych na żądanie. Oznacza to, że autorzy treści prezentowanych na YouTube, którzy zarabiają na swojej działalności, prawdopodobnie będą musieli dopisać się do rejestru KRRiT i zapłacić podatek.

 

Czy YouTuberzy zapłacą podatek?

Temat ten wywołał spore poruszenie. IAB Polska, która jest reprezentantem twórców YouTube, omawia i konsultuje sprawę z KRRiT.

Będąc w rejestrze KRRiT, użytkownicy zobowiązani są do m. in: raportowania z prowadzonych działań (głównie finansowych).

W praktyce oznacza to, że twórcy musieliby zapłacić podatek od VoD wysokości 1,5%. Środki uzyskane z podatku miałyby być przekazywane na finansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Przypominający komunikat KRRiT o obowiązku zgłoszenia twórców YouTube wydano w połowie stycznia. Termin zgłaszania minął 1 lutego 2022 roku.

Teoretycznie osobie, która nie zgłosi się do rejestru, grozi kara pieniężna, której wysokość wynosi do dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

"Zgłoszenia należy dokonać nie później niż 14 dni przed dniem rozpoczęcia udostępniania publicznego audiowizualnej usługi medialnej na żądanie/dostarczania platformy" – przypomina KRRiT w komunikacie.

Zdjęcie Czy Youtuberzy zapłacą podatek od prezentowanych treści? #1

 

Kto musi wpisać się do rejestru Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji?

Okazuje się, że nie wszyscy twórcy będą zobowiązani do wpisania się do Rejestru. Jest wyznaczonych kilka kryteriów np. finansowe i zasięgowe.

Do Rejestru KRRiT musi wpisać się twórca YouTube, który:

  • Opublikowali ca najmniej dwa filmy na kanale,
  • Udostępniają je publicznie,
  • Zarabia na prezentowanych treściach.

 

Do sprawy odniosła się Teresa Brykczyńska w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl„Działalnością gospodarczą jest zarabianie na publikowanych treściach. Może się to odbywać w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, spółek itp. Na dziś youtuber, który prowadzi działalność w postaci audiowizualnej usługi na żądanie i ma z tego dochody, powinien złożyć wpis do wykazu” – wyjaśnia kobieta.

Okazuje się, że nie ma znaczenia, czy YouTuber działa jako jednoosobowa działalność gospodarcza, czy działa w spółce. Najważniejszy dla KRRiT jest fakt monetyzacji publikowanych treści przez twórców.

Zdjęcie Czy Youtuberzy zapłacą podatek od prezentowanych treści? #2