Co dziedziczymy po naszych dziadkach? Wspólne geny wnuków i dziadków.

Patrycja
Newsy
01.02.2022 17:42
Co dziedziczymy po naszych dziadkach? Wspólne geny wnuków i dziadków.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge odkryli, że o tym jacy jesteśmy, w dużej mierze decydują nie geny naszych rodziców, a dziadków! Dowiedz się, co po nich dziedziczymy!

Zdjęcie Geny naszych dziadków decydują o tym, jacy jesteśmy. Naukowcy to potwierdzili! #1

Naukowcy potwierdzili, że dziedziczymy po swoich dziadkach

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge doszli do wniosku, że o tym jacy jesteśmy w dużej mierze decydują geny odziedziczone po naszych dziadkach, a nie po rodzicach.

Geny nie zawsze przekazywane są bezpośrednio następnemu pokoleniu. Zdarza się, że potrafią ominąć następne z kolei pokolenie. Z tego powodu czasem dzieci są bardziej podobne do swoich ciotek, wujków, czy dziadków, a nie biologicznych rodziców.

Co przekazują nam dziadkowie?

Co ciekawe, większość genów dziedziczymy po babci ze strony matki! Zgodnie z tymi badaniami związek ten ma miejsce dzięki chromosomowi X. Babcie przekazują wnukom aż 25% swoich wszystkich genów.

Okazuje się, że po nich w mniejszym lub większym stopniu dziedziczymy temperament, charakter, wygląd, jak i towarzyszące nam emocje.

Natomiast babcie ze strony ojca przekazują swoje geny głównie wnukom płci męskiej. Z kolei geny dziadka mogą ominąć pokolenie wnuków i wcale się nie ujawnić.

Co jeszcze dziedziczymy po dziadkach?

Jak się okazuje, po dziadkach dziedziczymy nie tylko wygląd i charakter. Psychologowie uważają, że dziadkowie przekazują wnukom także różnego rodzaju negatywne i pozytywne zasoby.

Są to problemy, fizyczne dolegliwości, schorzenia i choroby genetyczne, ale także umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, psychiczna odporność i wytrwałość.

Badania profesora Armena Goenijana z University of California w Los Angeles potwierdzają, że oddziałują na nas emocje naszych dziadków. W związku z tym możemy po nich dziedziczyć lęki i traumy.

To nie wszystko co otrzymujemy w genetycznym spadku!

To nie wszystko! Niestety po dziadkach dziedziczymy też skłonności do otyłości i przejadania się. Udowodnił to Lars Bygren z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, który odkrył, że jeśli dziadkowie ze strony ojca się przejadali, to ich wnuki będą częściej miały taką skłonność.

A czy Ty zauważyłaś/eś podobieństwo do swojej babci lub dziadka?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną