Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge odkryli, że o tym jacy jesteśmy, w dużej mierze decydują nie geny naszych rodziców, a dziadków! Dowiedz się, co po nich dziedziczymy!
Naukowcy potwierdzili, że dziedziczymy po swoich dziadkach
Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge doszli do wniosku, że o tym jacy jesteśmy w dużej mierze decydują geny odziedziczone po naszych dziadkach, a nie po rodzicach.
Geny nie zawsze przekazywane są bezpośrednio następnemu pokoleniu. Zdarza się, że potrafią ominąć następne z kolei pokolenie. Z tego powodu czasem dzieci są bardziej podobne do swoich ciotek, wujków, czy dziadków, a nie biologicznych rodziców.
Co przekazują nam dziadkowie?
Co ciekawe, większość genów dziedziczymy po babci ze strony matki! Zgodnie z tymi badaniami związek ten ma miejsce dzięki chromosomowi X. Babcie przekazują wnukom aż 25% swoich wszystkich genów.
Okazuje się, że po nich w mniejszym lub większym stopniu dziedziczymy temperament, charakter, wygląd, jak i towarzyszące nam emocje.
Natomiast babcie ze strony ojca przekazują swoje geny głównie wnukom płci męskiej. Z kolei geny dziadka mogą ominąć pokolenie wnuków i wcale się nie ujawnić.
Co jeszcze dziedziczymy po dziadkach?
Jak się okazuje, po dziadkach dziedziczymy nie tylko wygląd i charakter. Psychologowie uważają, że dziadkowie przekazują wnukom także różnego rodzaju negatywne i pozytywne zasoby.
Są to problemy, fizyczne dolegliwości, schorzenia i choroby genetyczne, ale także umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, psychiczna odporność i wytrwałość.
Badania profesora Armena Goenijana z University of California w Los Angeles potwierdzają, że oddziałują na nas emocje naszych dziadków. W związku z tym możemy po nich dziedziczyć lęki i traumy.
To nie wszystko co otrzymujemy w genetycznym spadku!
To nie wszystko! Niestety po dziadkach dziedziczymy też skłonności do otyłości i przejadania się. Udowodnił to Lars Bygren z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, który odkrył, że jeśli dziadkowie ze strony ojca się przejadali, to ich wnuki będą częściej miały taką skłonność.