Dlaczego do faworków dodaje się spirytus?

Martyna P.

Kulinaria

29.01.2022 13:07

Dlaczego do faworków dodaje się spirytus?

Tłusty Czwartek głównie kojarzy się z pączkami i oponkami. Wśród miłośników słodkości są również zwolennicy faworków zwanych też chrustami. Dla osób, które zabierają się pierwszy raz za ich przygotowanie przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

Faworki to deserowa przekąska przygotowywana w okresie karnawału, w Tłusty Czwartek lub ostatki. Smażenie faworków jest staropolskim zwyczajem. Przepis zaczerpnięty jest z Niemiec oraz Litwy. Dawniej nazywane były kreplami.

 

Zdjęcie Dlaczego do faworków dodaje się spirytus? #1

Spirytus – nietypowy składnik

Okazuje się, że jednym, ze składników potrzebnych do przyrządzenia faworków jest spirytus. Wielu cukierników uważa, że dzięki dodaniu tego alkoholu słodkości będą wyjątkowo delikatne i puszyste w środku oraz chrupiące na zewnątrz. Dodawana ilość alkoholu nie jest wyczuwalna. Spirytus wyparowuje podczas smażenia.

Poza walorami związanymi z konsystencją głównym zadaniem dodanego spirytusu jest ograniczenie wchłaniania tłuszczu podczas smażenia. Jego dodanie gwarantuje uzyskanie puszystych smakołyków, nieociekających tłuszczem.

Spirytus dodaje się do wyrabianego ciasta – zazwyczaj 1 łyżka spirytusu na 2 szklanki mąki

Inną możliwością jest również dodanie spirytusu na patelnie do zimnego tłuszczu. Dopiero po tym należy rozpocząć podgrzewanie.

Najlepszy spirytus do faworków to rektyfikowany spirytus spożywczy o zawartości alkoholu równej 95%.

 

Czym zastąpić spirytus?

Niektórzy nie są zwolennikami stosowania spirytusu lub nie mają go pod ręką. W takim przypadku spirytus można zastąpić 6% octem kuchennym.

W przypadku octu proporcje składników są takie same jak w przypadku spirytusu. Dodajemy 1 łyżkę octu na 2 szklanki mąki.

Niektórzy zamiast spirytusu dodają również sok z cytryny lub rum.

 

Jeśli szukacie sprawdzonego przepisu na faworki, to odsyłamy Was na nasz blog Kobiece Inspiracje. Znajdziecie tam przepis ze zdjęciami krok po kroku.

Szczegóły znajdziecie TUTAJ

 

Zdjęcie Dlaczego do faworków dodaje się spirytus? #2