Wiele osób sprawdzając swoją trzeźwość, sięga po alkomaty online. Dowiedz się, czy internetowemu kalkulatorowi trzeźwości można zaufać. Czy taki wynik jest wiarygodny?
Alkomat online
Gdy dzień po zakrapianej imprezie zamierzamy wsiąść za kierownicę, powinniśmy skontrolować swoją trzeźwość. Warto skorzystać z odpowiedniego urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Wiele osób sprawdzając swoją trzeźwość, sięga po alkomaty online. Czy można im zaufać? Czy taki wynik jest wiarygodny?
Alkomat online- jak to działa?
Alkomat online to algorytm, który na podstawie różnych parametrów może określić, jaki jest poziom alkoholu w naszym organizmie. Aby sprawdzić wynik, podajemy następujące dane: wiek, wzrost, suma oraz rodzaj spożytych trunku, jedzenie spożyte trakcie picia.
Po wprowadzeniu tych zmiennych wyświetla się wynik, który obejmuje:
- przybliżone, aktualne stężenie alkoholu w organizmie,
- czas potrzebny do całkowitego wytrzeźwienia.
Wystarczy w google wpisać alkomat online i pojawi nam się kilka stron, które udostępniają właśnie takie wyliczenia.
Czy alkomat online jest wiarygodny?
Alkomaty online uśredniają parametry i nigdy nie pokażą spersonalizowanych promili. Pomiar nigdy nie będzie idealny, ponieważ wszystko zależy od naszego tempa metabolizmu alkoholi i innych czynników, jak np. stan zdrowia.
Choć możemy mieć podobne warunki fizyczne, płeć i pić tą samą ilość alkoholu w tym samym czasie, to odróżniają nas inne parametry. Z tego powodu nie możemy być w 100% pewni, czy wynik podawany przez alkomat online jest wiarygodny.
Skorzystaj z alkomatu na komendzie
Jeśli chcesz wsiąść za kierownicę, po spożywaniu alkoholu, zawsze sprawdź jego poziom we krwi. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie klasycznego alkomatu, z którego możemy skorzystać bezpłatnie na każdej komendzie policji.
Piłeś, nie jedź!
Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w Polsce wynosi 0,1 mg/L w wydychanym powietrzu, co przekłada się na 0,2 promila we krwi. Wykroczenie to wynik od 0,2 do 0,5 promila we krwi. Wynik powyżej 0,5 promila, wskazuje na stan nietrzeźwości i kierowanie pojazdem w takim przypadku jest przestępstwem.
Wyższe kary od 1 stycznia 2022
Za jazdę pod wpływem alkoholu kierowcom grożą surowe konsekwencje. Od 1 stycznia 2022 kary za jazdę po alkoholu zdecydowanie się zaostrzyły. Najniższa możliwa kwota grzywny to 2500 zł, zaś najwyższa kara może wynosić nawet 30 tysięcy złotych.