Alkomat online: Jak sprawdzić? Czy jest wiarygodny?

Patrycja

Newsy

26.01.2022 17:53

Alkomat online: Jak sprawdzić? Czy jest wiarygodny?

Wiele osób sprawdzając swoją trzeźwość, sięga po alkomaty online. Dowiedz się, czy internetowemu kalkulatorowi trzeźwości można zaufać. Czy taki wynik jest wiarygodny?

Zdjęcie Alkomat online: Jak sprawdzić? Czy jest wiarygodny? #1

Alkomat online

Gdy dzień po zakrapianej imprezie zamierzamy wsiąść za kierownicę, powinniśmy skontrolować swoją trzeźwość. Warto skorzystać z odpowiedniego urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Wiele osób sprawdzając swoją trzeźwość, sięga po alkomaty online. Czy można im zaufać? Czy taki wynik jest wiarygodny?

Alkomat online- jak to działa?

Alkomat online to algorytm, który na podstawie różnych parametrów może określić, jaki jest poziom alkoholu w naszym organizmie. Aby sprawdzić wynik, podajemy następujące dane: wiek, wzrost, suma oraz rodzaj spożytych trunku, jedzenie spożyte trakcie picia.

Po wprowadzeniu tych zmiennych wyświetla się wynik, który obejmuje:

  • przybliżone, aktualne stężenie alkoholu w organizmie,
  • czas potrzebny do całkowitego wytrzeźwienia.

Wystarczy w google wpisać alkomat online i pojawi nam się kilka stron, które udostępniają właśnie takie wyliczenia.

Czy alkomat online jest wiarygodny?

Alkomaty online uśredniają parametry i nigdy nie pokażą spersonalizowanych promili. Pomiar nigdy nie będzie idealny, ponieważ wszystko zależy od naszego tempa metabolizmu alkoholi i innych czynników, jak np. stan zdrowia.

Choć możemy mieć podobne warunki fizyczne, płeć i pić tą samą ilość alkoholu w tym samym czasie, to odróżniają nas inne parametry. Z tego powodu nie możemy być w 100% pewni, czy wynik podawany przez alkomat online jest wiarygodny.

Skorzystaj z alkomatu na komendzie

Jeśli chcesz wsiąść za kierownicę, po spożywaniu alkoholu, zawsze sprawdź jego poziom we krwi. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie klasycznego alkomatu, z którego możemy skorzystać bezpłatnie na każdej komendzie policji.

Piłeś, nie jedź!

Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w Polsce wynosi 0,1 mg/L w wydychanym powietrzu, co przekłada się na 0,2 promila we krwi. Wykroczenie to wynik od 0,2 do 0,5 promila we krwi. Wynik powyżej 0,5 promila, wskazuje na stan nietrzeźwości i kierowanie pojazdem w takim przypadku jest przestępstwem.

Wyższe kary od 1 stycznia 2022

Za jazdę pod wpływem alkoholu kierowcom grożą surowe konsekwencje. Od 1 stycznia 2022 kary za jazdę po alkoholu zdecydowanie się zaostrzyły. Najniższa możliwa kwota grzywny to 2500 zł, zaś najwyższa kara może wynosić nawet 30 tysięcy złotych.