Czy zimą można trzymać jedzenie na balkonie?

Katarzyna

Dom

24.01.2022 21:16

Czy zimą można trzymać jedzenie na balkonie?

Czy można wykorzystać niską temperaturę za oknem i zostawić jedzenie na dworze zimą? Sprawdzamy!

Zdjęcie Czy jedzenie można trzymać na balkonie zimą? Sprawdzamy! #1

Niskie temperatury na dworze 

Niska temperatura za oknem nie napawa radością tych, którzy muszą wyjść z domu do pracy czy po zakupy. Na dworze jest wtedy zimno, przez co szybko marzną nam ręce, stopy czy nos. Można powiedzieć, że podwórek jest swojego rodzaju lodówką. Czy można więc zostawić jedzenia na dworze, zamiast chować je do lodówki? Niekoniecznie.

Jedzenie na balkonie zimą

Zimowa pora sprawia, że na dworze panuje niska temperatura, a czasami jest tam nawet zimniej niż w lodówce. Dlatego też większość osób, zamiast chować jedzenie do lodówki, to wynosi je na balkon czy zostawia na szerokim parapecie. Taki sposób na pewno sprawia, że w lodówce jest więcej miejsca na przechowywanie innych produktów. Skoro i tu, i tu jest niska temperatura, to dlaczego nie wynieść produktów na balkon? Argumentów przeciw jest całkiem sporo.

Brak stałego chłodzenia  

Lodówka to urządzenie, które utrzymuje stałą niską temperaturę, a tego samego nie można powiedzieć już o otoczeniu na zewnątrz. Czasami temperatura między dniem a nocą może wahać się nawet w granicach 10 stopni Celsjusza, co powoduje, że jedzenie, które stoi na balkonie, nie ma stałej niskiej temperatury. Co więcej, czasami zza chmur może przyświecić również słońce, które przyczyni się do szybszego psucia się produktów.

Zdjęcie Czy jedzenie można trzymać na balkonie zimą? Sprawdzamy! #2

Szybsze psucie się produktu 

Trzymanie jedzenia na balkonie może sprawić, że szybciej będzie się ono psuło. Mogą zacząć namnażać się w nim drobnoustroje lub bakterie, które negatywnie wpłyną na nasz układ trawienny i pokarmowy. Do lodówki powinno trafiać ostudzone jedzenie, ponieważ w przypadku włożenie gorących potraw, lodówka może ulec uszkodzeniu. Takie jedzenie może również szybciej się psuć, pomimo włożenia go do lodówki. Nie powinniśmy też do drzwiczek lodówki, wkładać produktów, które muszą być stale chłodzone jak np. mleko czy jajka. Do drzwiczek lodówki możemy włożyć np. musztardę, sosy, napoje lub majonez.