Jakie są zalety Polskiego Ładu?

Agnieszka

Podatki

24.01.2022 11:26

Jakie są zalety Polskiego Ładu?

 Nowy Ład wprowadził ostatnio spore zamieszanie. Wiele zmian, przede wszystkim tych z zakresu prawa podatkowe, mocno dało w kość rożnym grupom zawodowym. Nic nie jest jednak czarno-białe, także Polski Ład. Jakie więc zalety ma nowy system podatkowy? 

Zdjęcie Jakie są zalety Polskiego Ładu? #1

Wyższa kwota wolna od podatku

Pierwszą, najważniejszą zaletą Polskiego Ładu jest podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych do 30 tysięcy złotych rocznie, a także podwyższenie drugiego progu podatkowego, który od 2022 roku wynosi 120 tys. zł (zamiast 85,5 tys. zł).

Dzięki temu osoby mniej zarabiające nie będą musiały płacić podatku dochodowego w takiej wysokości, jak dotychczas.

Estoński CIT

Estoński CIT został wprowadzony w Polsce w 2021 roku. Obecnie jednak wprowadzono do niego wiele poprawek, które pozytywnie wpłynęły na jego funkcjonowanie. Głównymi zaletami estońskiego CIT jest fakt, że nie trzeba płacić CIT regularnie (co miesiąc, kwartał, czy rok), a jedynie wtedy, gdy wypłaca się dywidendę. Nie występują też zaliczki na podatek, dzięki czemu więcej budżetu zostaje w firmie. 

“W przypadku małego podatnika zapłacisz CIT i PIT łącznie tylko 20% - zamiast 26,29%. W przypadku większych podatników zapłacisz CIT i PIT łącznie tylko 25% - zamiast 34,39%.” - czytamy na stronie podatki.gov.pl.

Korzyści dla spółek holdingowych

Spółki holdingowe to takie, które posiadają udziały głównie w innych spółkach córkach w kraju lub za granicą. 

Dla spółek holdingowych Polski Ład wprowadził możliwość korzystania z preferencji podatkowych (np. z niższego podatku w zakresie wypłaty dywidend ze spółek zależnych do spółki holdingowej). Pozwala to na chociażby zwolnienie z opodatkowania dochodów z tytułu zbywania udziałów i akcji.

Uproszczenie podatków dla Podatkowych Grup Kapitałowych

Kolejną zaletą Polskiego Ładu jest wprowadzenie sporych uproszczeń dla Podatkowych Grup Kapitałowych.

- Wprowadzono korektę przepisów, która mają ułatwić, uprościć i zwiększyć możliwości wykorzystywania instrumentu, jakim jest podatkowa grupa kapitałowa. W Polsce mamy jednie kilkadziesiąt podatkowych grup kapitałowych, co jak na tak duży kraj i liczbę podatników, jest skrajnie niewiele. Zmiany, które zostały teraz wprowadzone na pewno pomogą podatnikom w sięganiu po tego rodzaju rozwiązania - mówi Grzegorz Szysz w rozmowie z InnPoland.