Czy fragmenty rosyjskiej rakiety spadną na Ziemię? Jeden z nich waży 4 tony

Martyna P.
Newsy
06.01.2022 11:35
Czy fragmenty rosyjskiej rakiety spadną na Ziemię? Jeden z nich waży 4 tony

27 grudnia rakieta Angara-A5 została wystrzelona z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim w północno-zachodniej Rosji. Doszło do nieplanowanego incydentu i fragmenty tej rakiety mogą w niekontrolowany sposób wejść w ziemską atmosferę. Eksperci śledzą jej pozostałości. 

 

Rosjanie przeprowadzili trzeci test nowej ciężkiej rakiety nośnej Angara A5. Testy przeprowadzane są z kosmodromu Plesieck, ulokowanego kilkaset kilometrów na północ od Moskwy.

Pierwsze dwa loty testowe tej rakiety miały miejsce 23 grudnia 2014 r. i 14 grudnia 2020 r.

Rosjanie zaplanowali kilka odpaleń silnika Perseusza. Podczas drugiej próby silnik pracował tylko kilka sekund i nie udało się go ponownie uruchomić. Z czterech planowanych odpaleń Perseusza, powiodło się tylko pierwsze.

W wyniku tych problemów moduł rakiety z ładunkiem został na niskiej, a miała udać się na stabilną orbitę orbicie (rakieta nie osiągnęła docelowej orbity GEO). Wkrótce ma wejść w ziemską atmosferę.

 

Czy jest powód do obaw?

Eksperci śledzą cały czas pozostałości rosyjskiej rakiety. Podkreślają, że elementy, które mogłyby wejść w atmosferę ziemską, nie powinny spowodować zniszczeń ani krzywdy:

„Można śmiało powiedzieć, że w ciągu najbliższych 24 godzin spadnie, ale gdzie, nikt nie może powiedzieć. […] Chociaż jest bardzo mało prawdopodobne, aby spowodowało to szkody lub krzywdę kogokolwiek, ryzyka nie można zignorować” – komentował Holger Krag z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Mężczyzna został zacytowany przez CNN.

Portal amerykańskiej telewizji CNN twierdzi, że „większość kosmicznych śmieci spala się po powrocie do ziemskiej atmosfery”. Szacuje się, że ewentualne elementy, które przekroczą ziemską atmosferę, będą niewielkie. Specjaliści jednak są na baczności, gdyż trzeba wziąć pod uwagę możliwe niekontrolowane incydenty.

Element rakiety waży około 4 ton bez paliwa. Informację taką podał Holger Krag.

Według NORAD (North American Aerospace Defense Command), obiekt znajduje się obecnie na orbicie o perygeum 180 km i apogeum wynoszącym około 200 km. Dane są z 5 stycznia.

Przypomnijmy, że w maju 2021 roku szczątki wymykającej się spod kontroli rakiety użytej do wystrzelenia chińskiej stacji kosmicznej spadły do Oceanu Indyjskiego. Chińska rakieta Long March 5B ważyła wówczas około 20 ton.