Unijna dyrektywa Parlamentu Europejskiego o nazwie work-life balance zakłada znalezienie równowagi między życiem a pracą młodych rodziców małoletnich dzieci. Bieżący rok ma przynieść zmiany w urlopach rodzicielskich. Prace nad zmianami prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zdradzamy, jak przedstawiają się szczegóły tych zmian.
Dyrektywa zakłada zapewnienie równości na rynku pracy między kobietami a mężczyznami. Jej założeniem jest również zachęcanie do równiejszego podziału obowiązków rodzicielskich.
Głównym założeniem jest przydzielenie części czasu urlopu rodzicielskiego tacie. Celem jest ułatwienie mamom powrotu do życia zawodowego. Uwzględniony jest również aspekt zapobiegania wykluczenia ojców ze wczesnych etapów życia maluszków.
Urlop macierzyński 2022
Dotychczas prawo zakładało, że kobieta w dniu porodu przechodziła na urlop macierzyński. Korzystała z niego w sposób ciągły z możliwością płynnego przejścia na urlop rodzicielski.
Zmiany zakładają, że przyszłe mamy będą mogły rozpocząć urlop macierzyński nawet 6 tygodni przed wyznaczoną datą porodu. Rozwiązanie to jest stosowane np. Holandii.
Warto jednak dodać, że nie jest to dodatkowy czas do wykorzystania. Jeśli mama zdecyduje się na rozpoczęcie urlopu przed urodzeniem dziecka, to czas urlopu macierzyńskiego zostanie odpowiednio skrócony.
Przypomnijmy, jak wygląda przyznawanie urlopu macierzyńskiego:
- Przy urodzeniu jednego dziecka jest to 20 tygodni,
- Przy urodzeniu dwójki dzieci są to 32 tygodnie,
- Przy urodzeniu trojaczków są to 33 tygodnie,
- Jeśli kobieta urodzi czworaczki jest to 35 tygodni,
- Przy urodzeniu pięciorga dzieci (w jednym porodzie) jest to 37 tygodni.
Urlop rodzicielski 2022
Po ukończeniu urlopu macierzyńskiego mamy mogły przejść za urlop rodzicielski po złożeniu wniosku u swojego pracodawcy. Urlop taki wynosił 32 tygodnie. Jeśli chodzi o ciąże mnogie były to 34 tygodnie. Urlop rodzicielski przysługuje po urlopie macierzyńskim w równym wymiarze ojcu i matce. Dotychczas mama mogła cześć takiego urlopu odstąpić ojcu dziecka. Nie było to jednak obowiązkowe.
Rewolucja ma nadejść jednak w sierpniu 2022 roku. Rząd będzie musiał dostosować przepisy do dyrektywy unijnej work-life balance. Według tych założeń 2 z 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego będzie musiał wykorzystać ojciec dziecka. Bez prawa przeniesienia ich na matkę. Dodajmy, że ojciec nie musi wykorzystywać tego czasu od razu, może przełożyć go na inny termin, dopóki dziecko nie ukończy 8 roku życia.
Urlop Ojcowski 2022
Po wprowadzeniu założeń dyrektywy kształt urlopu ojcowskiego pozostanie bez zmian. Urlop ten będzie miał wymiar 2 tygodni. Termin można dostosować to potrzeb, do czasu ukończenia przez dziecko 24 miesięcy.
Urlop wychowawczy 2022
Jeśli chodzi o zasady bezpłatnego urlopu wychowawczego, to pozostanie on niezmieniony. Urlop taki ma wymiar 36 miesięcy. Może przysługiwać równocześnie mamie i tacie. Czas ten może być podzielony na maksymalnie 5 części. Czas na wykorzystanie przysługuje do ukończenia dziecka 6 roku życia.
Urlop opiekuńczy 2022
Do tej pory przysługują 2 dni opieki nad dzieckiem jednemu z rodziców. Nie ma tu znaczenia ilość dzieci. Po wdrożeniu zmian będzie to 5 dni. Dyrektywa rozszerza także krąg osób, które mogą z niego skorzystać na innych członków gospodarstwa domowego.