Włochy: Kilka godzin oczekiwań na wykonanie testu na Covid-19. Do Lombardii zmierza wojsko.

Martyna P.
Newsy
29.12.2021 12:56
Włochy: Kilka godzin oczekiwań na wykonanie testu na Covid-19. Do Lombardii zmierza wojsko.

Włosi masowo ruszyli do punktów wykonywania testów na koronawirusa. W kolejkach trzeba stać kilka godzin. We wtorek zanotowano we Włoszech ponad milion wykonanych testów. Jest to rekordowa liczba. W wykonywaniu testów ma pomóc wojsko.

 

Zaogniona sytuacja epidemiologiczna

We Włoszech sytuacja epidemiologiczna zaostrza się. We wtorek (28.12.2021) zanotowano rekord dobowej liczby zakażeń. Było to 78 tysięcy zakażeń.

Znacząco wzrosła też dzienna liczba zgonów – we wtorek zmarły 202 osoby.

Włoskie Ministerstwo Zdrowia alarmuje, że rośnie liczba zakażonych pacjentów przyjmowanych do szpitali. Obecnie na oddziałach intensywnej terapii przebywa 1145 osób ze stwierdzonym SARS-CoV-2.

Zdjęcie Włochy: Kilka godzin oczekiwań na wykonanie testu na Covid-19. Do Lombardii zmierza wojsko. #1

Dane przekazywane przed włoskie media ujawniają, że obecnie na kwarantannie jest około 2,5 mln osób.

„System kwarantanny we Włoszech oparty na tropieniu kontaktów osób zakażonych załamał się, ponieważ wariant Omikron szerzy się bardzo szybko” – sytuację komentował wirusolog Francesco Broccolo z mediolańskiego uniwersytetu Bicocca.

 

 

Rekordowa ilość testów na Covid-19

We Włoszech personel w punktach medycznych zmaga się z falą zgłoszeń na badania. W Rzymie, Mediolanie i w innych miastach na wymaz trzeba czekać w kolejce nawet kilka godzin.

We wtorek (28.12.2021) padł nowy rekord dobowej liczby zakażeń we Włoszech. Wykryto ich ponad 78 tysięcy.„Mamy do czynienia z absurdalnym samowolnym przepisywaniem sobie testów […] To lekarze powinni kierować na badanie” – komentował sprawę dyrektor kliniki chorób zakaźnych w Genui profesor Matteo Bassetti w wywiadzie radiowym.

 

Zdjęcie Włochy: Kilka godzin oczekiwań na wykonanie testu na Covid-19. Do Lombardii zmierza wojsko. #2

Wojsko pomoże w punkach wykonywania testów

Najgorsza sytuacja jest obecnie w miejscowości Codogno (w Lombardii) i Lodi. To właśnie w Codogno jako pierwsze objęte było czerwoną strefą na początku pandemii koronawirusa w 2020 roku. W Codogno wykryto pierwszy przypadek zakażenia blisko 2 lata temu.

Z uwagi na zaostrzenie sytuacji epidemiologicznej Służba Zdrowia z rejonu Lomabrdii poprosiła o pomoc w ośrodkach szczepiennych. Media we Włoszech podają, że z Mediolanu skierowane zostały do miast dwa wojskowe zespoły medyczne.

W miastach mają zostać utworzone punkty polowe, w których będzie można wykonać testy. Wojsko z Mediolanu ma pomóc m. in. w regulacji natężenia ruchu.

 

 

Zdjęcie Włochy: Kilka godzin oczekiwań na wykonanie testu na Covid-19. Do Lombardii zmierza wojsko. #3

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną