Włosi masowo ruszyli do punktów wykonywania testów na koronawirusa. W kolejkach trzeba stać kilka godzin. We wtorek zanotowano we Włoszech ponad milion wykonanych testów. Jest to rekordowa liczba. W wykonywaniu testów ma pomóc wojsko.
Zaogniona sytuacja epidemiologiczna
We Włoszech sytuacja epidemiologiczna zaostrza się. We wtorek (28.12.2021) zanotowano rekord dobowej liczby zakażeń. Było to 78 tysięcy zakażeń.
Znacząco wzrosła też dzienna liczba zgonów – we wtorek zmarły 202 osoby.
Włoskie Ministerstwo Zdrowia alarmuje, że rośnie liczba zakażonych pacjentów przyjmowanych do szpitali. Obecnie na oddziałach intensywnej terapii przebywa 1145 osób ze stwierdzonym SARS-CoV-2.
Dane przekazywane przed włoskie media ujawniają, że obecnie na kwarantannie jest około 2,5 mln osób.
„System kwarantanny we Włoszech oparty na tropieniu kontaktów osób zakażonych załamał się, ponieważ wariant Omikron szerzy się bardzo szybko” – sytuację komentował wirusolog Francesco Broccolo z mediolańskiego uniwersytetu Bicocca.
Rekordowa ilość testów na Covid-19
We Włoszech personel w punktach medycznych zmaga się z falą zgłoszeń na badania. W Rzymie, Mediolanie i w innych miastach na wymaz trzeba czekać w kolejce nawet kilka godzin.
We wtorek (28.12.2021) padł nowy rekord dobowej liczby zakażeń we Włoszech. Wykryto ich ponad 78 tysięcy.„Mamy do czynienia z absurdalnym samowolnym przepisywaniem sobie testów […] To lekarze powinni kierować na badanie” – komentował sprawę dyrektor kliniki chorób zakaźnych w Genui profesor Matteo Bassetti w wywiadzie radiowym.
Wojsko pomoże w punkach wykonywania testów
Najgorsza sytuacja jest obecnie w miejscowości Codogno (w Lombardii) i Lodi. To właśnie w Codogno jako pierwsze objęte było czerwoną strefą na początku pandemii koronawirusa w 2020 roku. W Codogno wykryto pierwszy przypadek zakażenia blisko 2 lata temu.
Z uwagi na zaostrzenie sytuacji epidemiologicznej Służba Zdrowia z rejonu Lomabrdii poprosiła o pomoc w ośrodkach szczepiennych. Media we Włoszech podają, że z Mediolanu skierowane zostały do miast dwa wojskowe zespoły medyczne.
W miastach mają zostać utworzone punkty polowe, w których będzie można wykonać testy. Wojsko z Mediolanu ma pomóc m. in. w regulacji natężenia ruchu.