Nowy Ład: umowa zlecenie i umowa o dzieło. Pracownicy zyskają czy stracą?

Martyna P.

Podatki

29.12.2021 11:28

Nowy Ład: umowa zlecenie i umowa o dzieło. Pracownicy zyskają czy stracą?

Od stycznia 2022 roku mają obowiązywać założenia Polskiego Ładu. Przepisy mają wdrożyć m. in. zmiany w wyliczeniach wynagrodzenia. Dotyczyć to będzie zarówno wynagrodzeń z tytułu umowy o pracę, ale także wynagrodzeń zleceniobiorców. Jak na tych zmianach wyjdą osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych?

 

Głównym celem Nowego Ładu ma być zniwelowanie różnic płacowych Polaków. Na tym założeniu skorzystać mają osoby najmniej zarabiające. 

Nowy Polski  Ład zakłada, że osoby zarabiające najmniej otrzymają po reformie większe pensje. Z kolei najlepiej zarabiający odprowadzą wyższe podatki, w związku z tym otrzymają znacznie mniejsze wynagrodzenie.

 

Zdjęcie Nowy Ład: umowa zlecenie i umowa o dzieło. Pracownicy zyskają czy stracą? #1

Umowy cywilnoprawne – co się zmieni?

Główną wprowadzaną modyfikacją ma być reforma systemu podatkowego. Ma to wpłynąć na wypłacanie pensji. Jeśli chodzi o umowy cywilnoprawe główne założenia to:

  • Brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku (dotychczas było to możliwe i podczas wyliczania zaliczki na podatek można było ją zmniejszyć o 7,75% podstawy składki zdrowotnej),

 

  • Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł i korzystanie z niej już w trakcie roku,

 

  • Podniesienie drugiego progu podatkowego z 85 528 zł do 120 000 zł.

 

Minimalna stawka godzinowa 2022 r.

Od stycznia 2022 ma również wzrosnąć minimalna stawka godzinowa. Będzie ona wynosiła 19,70 brutto. Oznacza to, że pracownik otrzyma 13,91 złotych netto.

Składowe pensji dla minimalnej stawki godzinowej wynoszą:

  • składka emerytalna - 1,92 zł.
  • składka rentowa - 0,30 zł.
  • składka chorobowa - 0,00 zł.
  • składka zdrowotna - 1,57 zł.
  • podatek zryczałtowany - 2,00 zł.

 

 

Jak zmiany wpłyną na wynagrodzenie? Umowa zlecenie

 Umowy zlecenie objęte są składką zdrowotną. Składka ta po zmianach ma wzrosnąć. Oznacza to, że osoby zatrudnione na takiej umowie stracą (w kontekście comiesięcznego wynagrodzenia).

Składka zdrowotna nie obniży już zaliczki na podatek, a zatem obciążenia podatkowo-składkowe takiej umowy będą wyższe niż dotychczas. Oznacza to niższe wynagrodzenie.

Uwzględniając jednak wprowadzenie nowej kwoty wolnej od podatku, okazuje się, że w rozliczeniu rocznym PIT, zleceniobiorca otrzyma znacznie wyższy zwrot nadpłaty.

Podsumowując, po uwzględnieniu zmian okaże się, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie zarobi mniej miesięcznie ,ale dostanie wysoki zwrot podatku. Zleceniobiorca będzie więc na plus, ale dopiero po ponad roku, gdy będzie składał rozliczenie roczne.

 

Zdjęcie Nowy Ład: umowa zlecenie i umowa o dzieło. Pracownicy zyskają czy stracą? #2

Jak zmiany wpłyną na wynagrodzenie? Umowa o dzieło

Umowy o dzieło nie są objęte składkami. Podlegają jedynie pod podatek PIT. Brak odliczenia składki zdrowotnej nie wpłynie więc negatywnie na wynagrodzenie.

Wykonujący dzieła skorzystają z wyższej kwoty wolnej oraz drugiego progu podatkowego. Reforma będzie więc dla nich bardzo korzystna.

Z wyliczeń Gazety Dziennika Prawnej wynika, że osoba zarabiająca 5 tys. zł miesięcznie na rękę i ma 50%  kosztów uzyskania przychodu, zyska ok. 3330 zł w skali roku.

 

Z danych GUS wynika, że w okresie od stycznia do września 2021 roku podpisano w Polsce ok. 1,2 mln umów o dzieło i zlecenie.