Na niektórych seniorów czeka nowy dodatek do emerytury. Dodatkowe 200 zł miesięcznie ma trafiać do grupy około 20 tysięcy emerytów. Dowiedz się, kto je otrzyma i na jakich zasadach. Jakie warunki trzeba spełniać?
Dla kogo nowy dodatek do emerytury?
Projekt ustawy w sprawie nowego dodatku do emerytury jest już gotowy. Dodatkowe środki trafią do grupy około 20 tysięcy emerytów już od nowego roku. Kto otrzyma te pieniądze i na jakich zasadach?
Dodatkowe 200 złotych dla seniorów- komu przysługuje dodatek?
Seniorzy, którzy pobierają emerytury, mogą powiększyć je o dodatkowe 200 złotych. Te dodatkowe pieniądze mają trafić do grupy około 20 tysięcy emerytów, niezależnie od wysokości ich świadczeń z ZUS. Pieniądze te mają otrzymać strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej.
Jakie trzeba spełnić kryteria, żeby otrzymać dodatkowe pieniądze?
To dodatkowe świadczenie będzie przysługiwać osobom, którzy służą dla Ochotniczej Straży Pożarnej po osiągnięciu wieku emerytalnego. W przypadku kobiet to 20 lat służby i osiągnięcie wieku 60 lat, a w przypadków mężczyzn to 25 lat służby i osiągnięcie wieku 65 lat.
Aby otrzymać te pieniądze, konieczne jest spełnienie pewnego warunku. To aktywny udział w akcjach służb ratowniczych przez określony czas- do akcji trzeba wyjeżdżać przynajmniej raz w roku.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Wniosek o wypłatę 200 złotych dodatku do emerytury należy złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, a nie do ZUS-u. Za wypłatę środków będzie odpowiadał nie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a Zakład Emerytalno Rentowy MSWiA.
Projekt ustawy jest już gotowy
Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik ogłosił: „Niejeden rząd takie obietnice składał, my chcemy być rządem, który tę propozycję zrealizuje”. Projekt nowej ustawy jest już gotowy.
Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, dodatek w wysokości 200 zł do emerytury będzie wypłacany dożywotnio co miesiąc. Będzie on także podlegał waloryzacji- kwota będzie podwyższana co trzy lata. Proponowane zmiany mają obowiązywać już od nowego roku, a wypłata dodatkowe świadczenia pochłonie 1,5 miliarda złotych z budżetu państwa.