Dlaczego nie powinno się dokarmiać zwierząt resztkami ze świątecznego stołu?

Patrycja

Newsy

26.12.2021 13:19

Dlaczego nie powinno się dokarmiać zwierząt resztkami ze świątecznego stołu?

Swoje zwierzaki traktujemy jak członków rodziny, a okres świąteczny sprzyja temu ze dokarmiamy je różnymi smakołykami. Lepiej jednak tego nie robić! Nie dokarmiaj swojego pupila resztkami ze świątecznego stołu. Dowiedz się, czym to może grozić.

Zdjęcie Dlaczego nie powinno się dokarmiać zwierząt resztkami ze świątecznego stołu? #1

Zwierzęta a świąteczne smakołyki

Choć świąteczne smakołyki kuszą nie tylko ludzi, ale też zwierzęta, lepiej nie dokarmiaj w ten sposób swojego pupila. Takie "smakołyki" mogą dla nich stanowić poważne zagrożenie zdrowotne. Dowiedz się, dlaczego lepiej tego nie robić i czym może to grozić.

Nie dokarmiaj swojego pupila resztkami ze świątecznego stołu

Podczas Bożego Narodzenia wiele osób chce sprawić przyjemność swoim pupilom i urozmaicić ich dietę. Choć podają im świąteczne smakołyki w dobrej wierze, takie jedzenie jest dla nich nieodpowiednie, a może stać się także niebezpieczne.

Psy i koty nie są przystosowane do trawienia tego, co my uznajemy za przysmaki. Jeszcze gorzej, jeśli podajemy im jedzenie, które miało już okazję się nadpsuć czy zgnić. Ludzkie jedzenie prawie zawsze jest dla zwierząt zbyt pikantne, słodkie, tłuste i bogate w skrobię.

Psom i kotom nie podawaj słodyczy, ani mocno przyprawionych, ostrych, smażonych lub wędzonych potraw. Szczególnie niebezpieczna dla zwierząt może być czekolada, ponieważ zawarta w niej substancja teobromina, może prowadzić do poważnych objawów zatrucia. Podając zwierzętom drób lub ryby, narażasz je na ryzyko zadławienia się kością lub ością.Resztki świątecznego jedzenia nie dla zwierząt.

Podczas świąt uważnie obserwuj, co je Twój pupil, bo takie potrawy mogą być równie kuszące, co niezdrowe. Weterynarze ostrzegają, że większość wizyt w gabinetach podczas świąt, wiąże się z tym, że psy lub koty podtruły się świątecznymi przysmakami, które nie są dla nich przeznaczone.

Zdjęcie Dlaczego nie powinno się dokarmiać zwierząt resztkami ze świątecznego stołu? #2

Czym grozi zatrucie pokarmowe u zwierząt?

Psu lub kotu, który zjadł szkodliwe pokarmy grozi wiele poważnych zdrowotnych konsekwencji. Należą do nich m.in.: ciężkie zatrucie pokarmowe, perforacja jelita, przedziurawienie żołądka, zapalenie śluzówki żołądka i jelit lub zatrzymanie ciała obcego w przewodzie pokarmowym. Takie zatrucie u wrażliwych osobników może nawet skończyć się śmiercią.

Pamiętaj o tym!Domowe zwierzęta szczególnie podczas świąt, są narażone na zatrucia pokarmowe. Nie powinno się ich karmić smakołykami ze świątecznego stołu, które nie są dla nich odpowiednie.

Jeśli nie chcesz żeby Twoje zwierzęta wymuszały ludzkie jedzenie, warto zaopatrzyć się w smakołyki przeznaczone specjalnie dla nich.