Ministerstwo Zdrowia: Ograniczamy dostęp do amantadyny. Sprawdź od kiedy te zmiany.

Martyna P.
Newsy
09.12.2021 13:29
Ministerstwo Zdrowia: Ograniczamy dostęp do amantadyny. Sprawdź od kiedy te zmiany.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wprowadzeniu zmian związanych z amantadyną. Od 10 grudnia zostaje ograniczony dostęp do leku. Decyzję ogłosił Wojciech Andrusiewicz – rzecznik MS.

 

Ograniczenie dostępu do leku

Ograniczenie dostępu do amantadyny ma na celu zabezpieczenie dostępności leku dla osób ze wskazaniami. Ministerstwo Zdrowia podaje, że w ostatnim czasie duże ilości amantadyny były wypisywane i sprzedawane poza wskazaniami medycznymi.

Wiele osób decyduje się leczyć amantadyną na własną rękę. Ma to rzekomo pomóc w leczeniu objawów związanych z zakażeniem SARS-CoV-2.

Od 10 grudnia na jednego pacjenta przypadną 3 opakowania (po 50 kapsułek) amantadyny na miesiąc.

Lek zawierający amantadynę - Viregyt-K (Amantadini hydrochloridum) od 10 grudnia będzie zalecany i wydawany tylko pacjentom z zespołem i chorobą Parkinsona oraz osobom dorosłym z dyskinezą późną.

 

Zdjęcie Ministerstwo Zdrowia: Ograniczamy dostęp do amantadyny. Zmiany będą obowiązywały od 10 grudnia. #1

Badania nad skutecznością amantadyny

Obecnie w Polsce prowadzone są badania kliniczne nad skutecznością amantadyny w leczeniu koronawirusa.

Badania nad lekiem prowadzi Samodzielny Publiczny Szpital Klinicznym nr 4 w Lublinie oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

Jak mówi prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak (kierownik Kliniki Neurologii SPSK Nr 4 i lider projektu badawczego.), stosowanie amantadyny u chorych na COVID-19 może powstrzymać rozwój infekcji w kierunku ostrej niewydolności oddechowej. 

Na chwilę obecną nie odnotowano jednak skuteczności stosowania leku w leczeniu koronawirusa. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślił w rozmowie z PAP, że ujawnienie wstępnych wyników będzie możliwe po osiągnięciu statystycznie istotnej liczby zrekrutowanych i przebadanych pacjentów.

 

Amantadyna

Amantadyna to popularny lek przeciwwirusowy. Kiedyś stosowano ją w leczeniu grypy typu A jako lek wirusostatyczny. Obecnie podawana jest pacjentom z chorobą Parkinsona oraz osobom z zespołami parkinsonowskimi (sztywność, drżenie, hipokinezja i akinezja) jako lek neurologiczny.

Amantadyna działa na ośrodkowy układ nerwowy. Amina zawarta w Amantadynie ułatwia uwalnianie w organizmie dopaminy i przez to zmniejsza drżenie.

Każda tabletka powlekana zawiera 100 mg siarczanu amantadyny (Amantadini sulfas) oraz substancje pomocnicze o znanym działaniu: laktoza, żółcień pomarańczowa (E 110).

 

Ważne!

Należy pamiętać, że amantadyna nie została uznana za lek na COVID-19. Lekarze nie rekomendują stosowania jej przy zakażeniu koronawirusem. 

Eksperci apelują, by nie zażywać amantadyny na własną rękę!

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną