Świąteczny budżet pod kontrolą- jak nie zwariować od wydatków?

Patrycja
Dom
08.12.2021 17:59
Świąteczny budżet pod kontrolą- jak nie zwariować od wydatków?

Jak nie zwariować od świątecznych wydatków? Jak rozsądnie zarządzać pieniędzmi, żeby zapanować nad domowym budżetem? Sprawdź, jak mądrze zaplanować wydatki na Boże Narodzenie.

Zdjęcie Świąteczny budżet pod kontrolą- jak nie zwariować od wydatków? #1

To będą wyjątkowo drogie Święta…

Główny Urząd Statystyczny informuje, że w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 7,7 % i była najwyższa od 20 lat! W zastraszającym tempie rosną ceny usług i towarów. Polacy ze strachem patrzą na rosnące ceny żywności, produktów niespożywczych, usług, paliw oraz energii. Obawiają się, jak ich portfele sobie z tym poradzą… Zwłaszcza, że Boże Narodzenie za pasem. To będą wyjątkowo drogie Święta.

Jak nie zwariować od świątecznych wydatków?

Zdarza się, że większość z nas o świętach zaczyna myśleć dopiero w grudniu. A wtedy nagromadzone świąteczne wydatki mogą zrujnować domowy budżet. Sprawdź, jak mądrze zaplanować wydatki na Boże Narodzenie.

Zaplanuj wydatki

Zastanów się, ile chcesz wydać na nadchodzące święta. Zacznij planować, ile potrzebujesz pieniędzy na niespodziewane wydatki. Oprócz tego podlicz stałe co miesięczne opłaty i koszty utrzymania. Zapisuj i licz wszystkie, nawet najmniejsze sumy, dzięki temu będziesz wiedziała, na co wydajesz pieniądze. Pozwoli to zapanować nad budżetem, ograniczyć niepotrzebne koszty i finansowo przygotować się na święta.

Pomyśl wcześniej o prezentach

Warto pomyśleć wcześniej o prezentach. Niektórzy kupują je już na początku roku, kiedy są największe wyprzedaże. Inni co miesiąc odkładają część kwoty, którą planują wydać w grudniu. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę i nie biegaj po sklepach tuż przed świętami, gdy ceny są najwyższe.

Nie zadłużaj się

Kupuj tylko to, na co Cię stać. Rób przemyślane zakupy. Przed wyjściem na zakupy, zastanów się czego potrzebujesz i sporządź listę. Nie podejmuj pochopnych, nieprzemyślanych decyzji. Przede wszystkim nie zadłużaj się na święta!

Nie kupuj za dużo

Wiele osób kupuje na święta mnóstwo jedzenia, które potem jest wyrzucane i po prostu się marnuje. Nie szykuj wielkich zapasów, jeśli zamierzasz spędzić Boże Narodzenie w małym rodzinnym gronie. Lepiej przygotować mniej i uniknąć wyrzucania żywności.

Korzystaj z promocji

Korzystaj z okazji, nie przepłacaj! Porównuj ceny w różnych sklepach, regularnie śledź gazetki reklamowe. Kupuj przez Internet, czy za pomocą aplikacji. Możesz wybierać tańsze produkty, mniej znanych marek, zawsze sprawdzaj składy- czasem mogą okazać się równie dobre, jak te od znanych producentów.

Rób przemyślane zakupy

Zabierz ze sobą określoną ilość gotówki, pozwoli to na większą kontrolę wydatków. Wybieraj się na większe zakupy do supermarketu raz w tygodniu, zaoszczędzisz na dojeździe do sklepu, a ceny tam będą niższe niż w małych sklepach osiedlowych. Jeśli już idziesz na małe zakupy, bierz koszyk zamiast wózka. Rób przemyślane zakupy!

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną