Zbliża się gorący, przedświąteczny okres zakupowy. Coraz więcej osób rozgląda się za świątecznymi drzewkami. Wśród nich jest wiele zwolenników żywych choinek, które pojawiły się już w marketach oraz wyznaczonych placach sprzedażowych. Ile zapłacimy w tym roku za świąteczne drzewko?
Ceny choinek w marketach i na placach sprzedażowych
W sprzedaży dostępne są choinki cięte oraz w doniczce.
Ceny choinek zależą od wysokości drzewek oraz ich gatunku.
Najtańszy jest świerk pospolity i jodła zwyczajna. Drożej trzeba zapłacić za jodłę kaukaską czy świerk srebrny.
Ceny drzewek w doniczkach dostępnych w popularnych marketach, wahają się od 50 do 150 złotych w zależności od wysokości. Zarys tych cen dotyczy tańszych gatunków.
Podobne kwoty zapłacimy za choinki cięte o wysokości do 1,5 metra. Za świerk pospolity czy jodłę zwyczajną zapłacimy około 50 złotych.
Cięta jodła kaukaska czy świerk srebrny kosztuje średnio 120 złotych.
Atrakcyjne ceny choinek w nadleśnictwach
Bliżej Świąt nadleśnictwa rozpoczynają sprzedaż choinek prosto z lasu. Można wtedy kupić bardzo wysokie okazy (sięgające do 4 m) w przystępnych cenach. Przedstawiamy ceny z dwóch przykładowych nadleśnictw:
Nadleśnictwo Elbląg
Ceny choinek świerkowych:
- do 2 m - 30 zł
- 2,1-3 m - 40 zł
- 3,1-4 - 80 zł
- od 4,1 m - 100 zł
Ceny choinek jodłowych:
- do 2 m - 40 zł
- 2,1-3 m - 60 zł
- 3,1-4 - 80 zł
- od 4,1 m - 100 zł
Nadleśnictwo Katowice (sosna czarna, sosna pospolita, świerk pospolity):
- do 0,9 m - 26,74 zł
- 1-1,5 m - 32,10
- 1,6-2,5 m - 37,44 zł
- 2,6-3,5 m - 53,50 zł
- 3,6-5 m - 321 zł
Kupując choinkę od leśnika, otrzymamy dowód sprzedaży zwany asygnatą. Jest to gwarancją legalnego pochodzenia drzewka, które zostało pozyskane w sposób niezagrażający trwałości polskich lasów.
Co zrobić z choinką po Świętach?
Dobrym pomysłem jest, aby ciętą choinkę po świątecznym okresie poddać recyklingowi. Warto ją rozdrobnić, przez co uzyskamy naturalny nawóz dedykowany roślinom lubiącym kwaśny odczyn podłoża.
Choinki kupione w donicach, mogą przetrwać i cieszyć nas cały rok. Warto zwrócić uwagę, czy choinka od początku była hodowana w doniczce. Będziemy mieli wtedy pewność, że korzenie przy przesadzaniu z gruntu nie zostały uszkodzone i nie będą chorowały.
Okres między kwietniem a majem jest dobrym momentem na przesadzenie choinki z doniczki do ogrodu.
Wiele osób zastanawia się, czy po Świętach można wyrzucić choinkę na śmietnik. Okazuje się, że można. Drzewko takie traktowane jest jako odpad komunalny. Odpowiedzialność za ich wywóz spoczywa na firmach, które zajmują się wywozem śmieci w danej gminie.
Choinkę możemy oddać również do gminnego punktu zbiórki odpadów. Będzie ona traktowana jako odpad biodegradowalny.
W styczniu często organizowane są w dużych miastach akcje pod hasłem: „Oddaj choinkę”. Oddane drzewka posłużą elektrociepłownią. Zostaną przetworzone na energię.
Choinki można przewozić też do Ogrodów Zoologicznych. Tam mogą posłużyć zwierzętom jako pokarm lub schronienie.