Łatwiejsza rekrutacja do wojska. Ile można zarobić w służbach mundurowych?

Katarzyna

Lifestyle

Nov. 23, 2021, 4:37 p.m.

Łatwiejsza rekrutacja do wojska. Ile można zarobić w służbach mundurowych?

Jeśli chcesz wstąpić do wojska, to jest to odpowiedni czas, ponieważ w życie ma wejść program „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”.

Zdjęcie Łatwiejsza rekrutacja do wojska. Ile można zarobić w służbach mundurowych? #1

Służba w wojsku

Służba w wojsku to nie jest łatwa praca, która wymaga dyscypliny i poświęcenia. Nie każdy jest gotowy na takie warunki pracy, gdzie trzeba się również wykazać sprawnością fizyczną. Trudnością do tej pory był również długi czas służby przygotowawczej oraz wymagane formalności. Rząd planuje to jednak zmienić i uprościć.

Rekrutacja do armii

Na portalu pulshr.pl możemy przeczytać, że ostatni rok był trudny dla polskiej armii, ponieważ epidemia COVID-19 spowodowała, że rekrutacja znacząco się zmniejszyła. Aby temu przeciwdziałać, rządzący chcą wprowadzić program „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”, który ma upraszczać niektóre przepisy tj. np. zasady naboru.

Wymagane dokumenty

Jak dotąd przygotowanie dokumentów związanych z rekrutacją do wojska oraz odbycie służby przygotowawczej trwało około 190 dni. Osoby chętne do służby wojskowej narzekały jednak na długi czas, jaki musi minąć od złożenia wniosku do złożenia przysięgi wojskowej. Według proponowanych zmian okres ten ma się skrócić z 190 do 50 dni. Co więcej, nie trzeba będzie obligatoryjnie udawać się na komisję lekarską. W tym wypadku ważna będzie kategoria, którą kandydat otrzyma podczas kwalifikacji wojskowej.

Krótsze szkolenie

Skróceniu uległ również czas szkolenia podstawowego. Wcześniej trwało ono 90 dni, a po zmianach okres ten ma wynosić tylko 30 dni. Ułatwione mają być również formalności związane z przyjęciem do wojska. Wszelkie formalności po zmianach mają zająć nie więcej niż dwa dni w Wojskowym Centrum Rekrutacji, a aplikować będzie można przez Internet.

Wynagrodzenie żołnierza

Wynagrodzenie żołnierza zależy od jego stopnia oraz stażu pracy. Im wyższe doświadczenie tym również wyższa pensja. Żołnierze mogą liczyć również na szereg dodatków i świadczeń w związku z pełnioną funkcją. Osoby pełniące funkcję żołnierza szeregowego zarabiają około 4110 zł brutto, a starsi szeregowi około 4180 zł brutto. Na wyższą pensję mogą liczyć kaprale, ponieważ ich wynagrodzenie wynosi około 4660 zł brutto. Starszy kapral ma zarobki na poziomie 4700 zł brutto miesięcznie, a kapral plutonowy otrzymuje o 40 zł brutto wynagrodzenia więcej.

Zdjęcie Łatwiejsza rekrutacja do wojska. Ile można zarobić w służbach mundurowych? #2

Inne stanowiska i wynagrodzenia 

Żołnierze wyższą rangą mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Poniżej znajduje się lista zarobków żołnierzy w zależności do piastowanego stanowiska. Przedstawione zarobi to wynagrodzenia miesięczne w kwocie brutto. Zarobki prezentują się następująco:

- sierżant - 4970 zł,

- starszy sierżant - 5040 zł,

- młodszy chorąży - 5090 zł,

- chorąży - 5330 zł,

- starszy chorąży - 5430 zł,

- starszy chorąży sztabowy - 5530 zł,

- podporucznik - 5790 zł,

- porucznik - 5870 zł,

- kapitan od 6120 zł do 6230 zł,

- major od 6530 zł do 6870 zł,

- podpułkownik - 7850 zł,

- pułkownik od 8320 zł a 9660 zł,

- generał brygady od 10 tys. 480 do 11 tys. 230 zł,

- generał dywizji od 11 tys. 830 do 12 tys. 780 zł,

- generał broni od 13 tys. 480 do 15 tys. 580 zł,

- generał od 16 tys. 830 zł